Avustralya ‘Açık Bankacılık’ için düğmeye bastı

10 Mayıs 2018
270 Görüntüleme

Açık Bankacılık uygulamalarının Avustralya’da devreye alınması, vatandaşların kendi verileri üzerinde daha fazla söz hakkı olmasını sağlarken, bankacılığı daha şeffaf çalışan bir sektöre dönüştürecek.

Avustralya Temmuz 2019 itibarıyla Açık Bankacılık uygulamalarını yürürlüğe almaya hazırlanıyor. Ülke vatandaşları, bu tarihten başlayarak kendi verileri üzerinde daha geniş tasarruflarda bulunabilecek. Örneğin bankaların ve finans kuruluşlarının, talep edilmesi durumunda müşteriye kendisiyle ilgili tüm verileri sağlaması gerekiyor. Müşterilere ait işlem verilerinin, “transfer ve kullanıma uygun” bir formda bireylerle paylaşılması gerekiyor. Açık Bankacılık ayrıca bankacılık ürün ve hizmetlerinin ücret, masraf ve diğer ödemelerine ilişkin tüm detayların açıkça paylaşılmasını zorunlu kılıyor.

Açık Bankacılık API’si sayesinde müşteriler, kendi bankalarına, kendi verilerini paylaşma yönünde talepte bulunabilecek. Computer World Avustralya haberine göre teknik detaylarda Birleşik Krallık’taki açık API modeli esas alınacak. Üstelik tüm bu veri transferlerinin tümüyle ücretsiz gerçekleştirilmesi de ülkede belirlenen kurallar arasında yer alıyor.

Açık Bankacılık uygulamalarının, finansal servislerin rekabetçi ekosistemini dönüştürme potansiyeli bulunduğuna değinen Hazine yetkilileri, Avustralya vatandaşlarının bankacılık sistemiyle etkileşiminin de bu yeni teknolojilerle tepeden tırnağa değişeceğine dikkat çekiyor: “Bankacılık müşterileri, kendileri hakkında bankalarda tutulan veriye daha sağlıklı bir erişim sağlarken, aynı zamanda bu verinin güvenilir servis sağlayıcılarla paylaşılmasını da yönetebilecekler.”

Ülkenin en büyük dört bankasının tüm kredi ve banka kartı, mevduat ve işlem hesapları için bu koşullara Temmuz 2019 itibarıyla uyması talep ediliyor. Ev kredileri (mortgage) için ise Şubat 2020’ye kadar vakit var. Diğer finans kuruluşlarının “Büyük Dörtlüden” 12 ay sonrasına kadar vakti olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
94 görüntüleme
Bankacılık
94 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
112 görüntüleme
Bankacılık
112 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor
FinTech
84 görüntüleme
FinTech
84 görüntüleme

Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Kullanıcılar arası ödeme işlemleri (P2P) mobil uygulamalar ve servislerle birlikte artış gösterirken, dolandırıcılara karşı önlem almanın en etkili yolu çok…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.