Avustralya’da mortgage vermek için yapılanan Athena, yatırımcıların ilgisini çekti. Girişim bankacılık sistemine alternatif sunmayı hedefliyor.

Finextra’nın haberine göre Athena müşterilerine, emeklilik fonları ile desteklediği, online başvurulan ve hızlı şekilde onaylanan krediler sunmayı hedefliyor. Girişimin stratejisi büyük bankalar ile çalışmak istemeyen müşterileri kendine çekmek. Girişim bu amacı için geçen yıl Haziran ayında 3 milyon dolarlık bir tohum fonu ile kurulmuştu.

Girişimin kurucusu ve COO’su Michael Starkey, bankaları baypas ederek firmanın müşterilere daha düşük faiz oranları sunabileceğini söylüyor: “Avustralya’da emeklilik fonları, bankalar üzerinden mortgage kredilerinde büyük yatırımlara sahip. Doğrudan bizim üzerimizden mortgage yatırımları yapmaları ise aracıların ortadan kalkması ile maliyetleri ve faiz oranlarını azaltabilir.”

Girişim 2019 yılında tam olarak herkese kapılarını açacak. Şu sıralar bulut tabanlı çözümleri için beta aşamasına başlamak üzereyken yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Yatırım Macquarie Bank ve Square peg Capital tarafından gerçekleştirildi ve tutar 15 milyon dolar olarak açıklandı.

Türkiye açısından ele aldığımızda bir girişimin 3 milyon dolar tohum fonu ile kurulması ve henüz faaliyete başlamadan 15 milyon dolar yatırım alması oldukça dikkat çekici zira ülkemizde bu yüksek değerlemeler ile FinTech girişimlerine yapılan yatırımlara nadiren rastlıyoruz ve bu şirketler büyük oranda çalışan ve kazançlı bir iş modeline sahip oluyorlar. Doğru düzenlemeler ve atılacak adımlar ile Türkiye gibi dinamik bir ülkede sadece kendi sınırlarımız değil, bölge ülkeleri için de pek çok yatırımı çekebileceğimizi görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında Avustralya’daki bir girişimin aldığı yatırım haberi çok çekici ve önemli görünmeyebilir ama ülkemiz için bir stratejik gösterge olduğunu görüyoruz.