D Serisi finansman oturumunda 363 milyon dolar yatırım toplayan Robinhood, pazar değerini 5,6 milyar dolara yükseltti.

Robinhood oldukça basit bir hedefle yola çıktı: Hiçbir işlem ücretine gerek kalmadan, tek bir uygulama üzerinden hisse alım satımı yapmak. Uygulamanın kullanıcı kitlesi büyüyüp, kripto para gibi yeni varlık türleri eklenince, yatırımcıların ilgisi de aynı hızda artış gösterdi. Varlıkların ve kripto paranın transferi için yenilikçi bir yol sunan Robinhood, DST Global liderliğinde gerçekleşen yeni yatırım turunda Iconiq, Kleiner Perkins, Sequoia ve Capital G’den toplam 363 milyon dolar fon topladı.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon kullanıcısı ve 1,3 milyar dolar pazar değeri bulunan Robinhood, bugün 5,6 milyar dolar pazar değerine ulaştı. Kullanıcı sayısı bir yılda ikiye katlanan uygulamanın toplam işlem hacmi ise 150 milyar doları geride bırakmış bulunuyor.

Tüm varlıkların alım satımı tek uygulama üzerinde

Kripto para, hisse senedi ve opsiyonların ticaretini aynı yerde yapma olanağı sunduklarını hatırlatan Robinhood CEO’su Vlad Tenev, “Müşterilerimiz için kesintisiz ve doğal hissettiren bir deneyim geliştirmek, sadece ürün veya tasarım açısından değil, altyapı açısından da zorlayıcıydı. Örneğin bir kullanıcımızın elindeki hissesini satıp, hemen ardından kusursuz bir geçişle kripto para alabiliyor olması gerekiyordu. Kaputun altında azımsanmayacak bir karmaşa var ve bunu müşterilerimiz için mümkün olan en pürüzsüz sürece dönüştürmek bizim ana hedefimiz.” diye konuştu.

Robinhood’un kripto para işine girmesi, uygulamanın kullanıcı kitlesinde adeta sıçrama yaşanmasını sağladı. Nazaran bilindik ve güvenilir bir uygulama üzerinden artık kripto para işlemleri de yapılacağını öğrenen 1 milyon kişi, bu yeni yöntemi denemek için şubat ayı başında bekleme sırasına girdi. Bugüne kadar toplamda 539 milyon dolar yatırım alan Robinhood, ABD’nin 10 eyaletinde hizmet sunuyor.