HTC, Blockchain destekli telefonunu duyurdu

16 Mayıs 2018
294 Görüntüleme

Teknoloji şirketlerinin FinTech ve Blockchain ilgisi artarak devam ediyor. Son olarak HTC, Blockchain destekli, kripto para cüzdanı içeren yeni telefonunu açıkladı.

Geçen ay Samsung Blockchain altyapısı ile tedarik zinciri maliyetlerini yüzde 20 azaltmayı hedeflediğini açıklamış, bu hafta ise LG kendi Blockchain altyapısını geliştirmeye başladığını duyurmuştu. Amazon, Microsoft ve diğer büyük teknoloji şirketleri ise kendi hizmet kanallarına uygun olarak Blockchain’e çoktan adım atmış durumdalar.

Bu kervana katılan son isim ise Uzak Doğu’dan çıkan küresel markalarından biri olan HTC oldu. Şirket, diğer rakiplerinin aksine Blockchain’i salt bir yazılım unsuru olarak ele almanın ötesine geçerek, dahili Blockchain sistemi içeren bir akıllı telefon tanıttı. Wired’da çıkan habere göre Exodus adı verilen telefon kripto para birimleri ve Blockchain’e uygun, merkezi olmayan uygulamalar için küresel çapta geçerli bir mobil cüzdana da sahip. Android işletim sistemli cihaz, piyasaya çıkmasını takiben Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto paralar için de destek sunacak.

HTC’nin kullanıcılara sunduğu alternatif satın alma metodları arasında telefonun konseptine uygun olarak kripto paralar olabileceği de belirtiliyor. Henüz fiyatı açıklanmayan cihazın ve etrafındaki ekosistemin sorumluluğu ise HTC’nin sanal gerçeklik ürünü Vive’ın geliştiren isim olan Phil Chen. Exodus projesiyle birlikte ünvanı da değişen Phil Chen, Blockchain teknolojisine atıfla bundan böyle “Decentralized Chief Officer” olarak anılacak.

New York’ta düzenlenen Blockchain Konferansı’nda bir konuşma yapan Chen, Exodus için; “Kendi kimliğinize ve verilerinize sahip olduğunuz, telefonunuzun merkezde olduğu bir cihaz hayal ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

Exodus çarpıcı bir yenilik ama ilk değil

HTC Exodus, sektöre bir hareketlilik getirmekle birlikte bu sınıftaki “ilk ürün” şapkasına sahip değil. Sirin Labs tarafından geliştirilen ve Finney olarak adlandırılan cihaz, kullanıcıların kripto paraları depolamasına ve kullanmasına olanak veriyor. SirinOS adında şirket tarafından geliştirilen işletim sistemiyle donatılan Finney için ön siparişler alınmaya başlanmış durumda. Cihaz için belirlenen fiyat ise 1000 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
98 görüntüleme
Genel
98 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
67 görüntüleme
Genel
67 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.