Hindistan’daki FinTech girişimleri mobil uygulamları üzerinden sadece 10 ayda bir tondan fazla altın satışı gerçekleştirdiler.

Kulağa oldukça ilginç gelen bir haber; FinTech girişimlerinin mobil uygulmaları üzerinden altın satışı gerçekleştirmesi.

Times of India’nın haberine göre dijital ödeme şirketleri Paytm, PhonePe ve tmw 2017 yılı içinde mobil uygulmaları üzerinden altın satışına başladılar. Bu şirketlerden Aralık ayında satışlara başlayan PhonePe, 4 milyondan fazla kullanıcısına toplam 250kg’dan fazla altın sattı. Altın satışlarına Temmuz ayında başlayan en büyük oyuncu Paytm ise şu ana dek 1,5 milyondan fazla müşterisine 800 kilo atın sattı.

Bu başarılı satışın arkasındaki motivasyon ise işlemin kolaylığından kaynaklanıyor. Müşteriler düşük tutarlı bedeller ile mobil telefonlarından hemen alım işlemi yapabiliyor ve ardından depolama ücreti olmaksızın beş yıla kadar sanal kasalarında altınlarını saklayabiliyor.

Times of India’ya adının açıklanmasını istemeyen bir uzman: “Altın her zaman sıcak bir emtia ve FinTech oyuncuları altın, arbitraj ve külçe alım satım işlemlerindeki arbitrak dalgalanmalardan yararlanabilir. Altın, duygusal bir satın alma süreci ve güvenilir markalar ile uzun soluklu bir satış hizmetine dönüşüyor” açıklamasını yaptı.

İnsanlık tarihinin en eski yatırım araçlarından birisini, modern FinTech uygulmaları ile birleştirmek gerçekten akıllıca bir hareket.