Filo araçlarıyla yakıt ödemesi yapmak kolaylaşıyor

18 Mayıs 2018
235 Görüntüleme

Mastercard ve US Bank tarafından pilot olarak başlatılan proje hayata geçerse, filo yöneticileri ve kiralık araç sürücüleri rahat bir nefes alacak.

Otomobil kullanmanın en keyifsiz yanlarından biri de akaryakıt istasyonlarına yapılan o masraflı ziyaretlerdir. Çeşitli kredi kartları dönemsel kampanyalarla bu yükü araç sahiplerinin üzerinden almaya çalışırken, ödeme teknolojileri sağlayıcıları da bu ziyareti mümkün olduğunca kısa tutmanın yollarını arıyor. Özellikle ABD gibi sürücülerin kendi benzinini doldurduğu ülkelerde, filo araçlarının bilgilerini her seferinde tekrar tekrar girmek zahmetli oluyor. Mastercard tarafından US Bank iş birliğiyle yapılan yeni denemeler, kiralık araç kullanımında akaryakıt dolumunu kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bağlantılı araçların panosundaki bakım ve yakıt bilgilerini, doğrudan ödeme sürecine dahil eden bu yeni proje ile filo yöneticilerine çok daha fazla kontrol ve şeffaflık sağlanıyor. Teknolojinin herkese daha fazla konfor getirdiğine dikkat çeken Mastercard yetkilisi Kiki Del Valle, “Dijital ödeme özelliğini bağlantılı araçlardan gelen veriyle harmanladığımızda, filo yöneticilerine benzersiz analizler sunabiliyoruz.” diye konuştu.

Bağlantılı araçları bilgileri kendi dolduracak

Yapılan testlerle filo yöneticilerine günlük giderlerin yönetiminde esneklik, görünürlük ve kontrol sağlanması hedefleniyor. Mastercard’ın yeni servisi hayata geçtiğinde, kiralık filo araçları bir yakıt istasyonuna girdiğinde, aracın kendisi otomatik olarak bazı verileri pompadaki üniteye tanımlayacak. Bu veriler arasında konum, mevcut yakıt bilgisi ve kilometre sayacı bulunuyor. Sürücülerin kendi yakıtlarını doldurduğu ABD gibi ülkelerde, bu verilerin elle girilmesine gerek kalmaması büyük önem taşıyor.

Bir araç sürücüsü gerektiğinden fazla yakıt doldurduğunda hem sürücüye hem de filo yöneticisine bir uyarı gidiyor. Filo yöneticileri ayrıca bir sürücünün yakıt dışındaki harcamalar için de aynı kartı kullanmasına izin vermek gibi ek özelleştirmelere sahip olacak. Pilot testlerin ardından uygulamanın ne zaman daha geniş ölçekte hayata geçeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
98 görüntüleme
Bankacılık
98 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
118 görüntüleme
Bankacılık
118 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.