Ödeme noktası işlemlerinden pazar payı almak için kolları sıvayan PayPal, ABD dışındaki en büyük alımını iZettle ile gerçekleştiriyor.

Square ve Stripe gibi ödeme teknolojileri sağlayıcılarına karşı elini güçlendirmek isteyen PayPal, bu amaçla “Avrupa’daki Square” olarak bilinen Stockholm merkezli iZettle’ı 2,2 milyar dolar nakit ödemeyle satın aldı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde resmi olarak tamamlanması öngörülen anlaşma sonrasında, iZettle Kurucu Ortağı ve CEO’su Jacob de Geer, yönetim ekibiyle birlikte şirketi yönetmeye devam edecek. Ancak artık PayPal COO’su Bill Ready’e bağlı çalışacak. PayPal, iZettle’ı Avrupa’daki mağaza içi ve çevrimdışı ödemeler için bir mükemmeliyet merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

TechCrunch haberinde bu alımın zamanlama açısından manidar olduğuna dikkat çekiliyor: iZettle sadece birkaç gün önce, işini ölçeklemek amacıyla halka arz planları yaptığını açıklamıştı. Şirket Stockholm Nasdaq borsasından 227 milyon dolar toplayarak pazar değerini 1,1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyordu. PayPal ise bu değerin iki katını hem de nakit ödeyerek FinTech girişimini satın aldı.

PayPal fiziksel ödemelerde söz sahibi olmak istiyor

PayPal’un kendi pazar değeri 94 milyar dolara ulaşmış durumda ve son bilanço raporunda kasasında 7,8 milyar dolar nakit olduğunu duyurmuştu. Bu paranın yaklaşık dörtte birini tek bir alıma yönlendirmesi, aslında bir bakıma şirketin mağaza içi ödeme işinde ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor. Şirketin bugüne kadar yaptığı 890 milyon dolarlık Xoom alımı ve Braintree/Venmo için ödediği 800 milyon dolar göz önünde bulundurulduğunda, iZettle alımının hacim olarak büyüklüğü daha da belirginleşiyor.

12 ayrı pazarda faaliyet gösteren iZettle, özellikle PayPal’un çevrimdışı pazarda güçlü olmadığı Brezilya, Danimarka, Finlandiya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde önemli oyuncular arasında yer alıyor. FinTech girişiminin Birleşik Krallık’taki güçlü pazar varlığı da PayPal için Square rekabetinde önemli bir koz olacak gibi görünüyor.