Bankacılık devi Santander, RBS ‘in ayak izlerini takip ederek İngiltere’ de bağımsız bir dijital banka kurmak için çalışmalarına başladı.

İspanya merkezli banka, gelecek aylar içinde küçük ve orta ölçekli bankacılık servisleri verecek yeni bir dijital bankacılık servisi kurmak ve pazardaki rekabeti arttırmak için kolları sıvadı.

Santander ayrıca dijital kredilendirme platformu Openbank’ı İngiltere’ye getirmek için plan yapıyor. İlgili platformun İspanya’da 1,3 milyon müşterisi olduğu biliniyor.

Kurulması planlanan yeni dijital banka, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanacak ve geleneksel kredilendirme, nakit ödeme ve sigorta çözümleri sağlayacak.

Görünen o ki bankalar, geleneksel kredi mekanizmaları yeni stratejilerle mobil bankacılığın hızına adapte olmaya çalışıyor. Santander ve RBS, Monzo ve Tandemare gibi  online rakipleri ile rekabet edebilmek ve teknoloji kullanan genç müşterileri çekebilmek için farklı marka yaratmak üzerine çalışıyorlar.

Ekim’de güncelledikleri strateji raporunda, bağımsız CEO larla yönetilen hızlı digital firmalar kuracaklarını net olarak belirttiler. Sunday Telegraph’da yayınlanan habere göre buna İngiltere’de kuracakları Openbank ve SME digital banka ile başlayacaklar.  Çok yakında konuyla ilgili Santander daha fazla açıklama yapması bekleniyor.