Hindistan ticari finansmanda Blockchain’i deniyor

20 Mayıs 2018
197 Görüntüleme

Hindistan merkezli teknoloji şirketi Infosys Blockchain teknolojilerinin ticari finansmandaki uygulamalarını araştırmak üzere bir grup bankayla iş ortaklığı kurdu.

Infosys Finacle adlı grup şirketi üzerinden devam edecek olan çalışmalar kapsamında, India Trade Connect (ITC) adında bankalar arası bir ticaret ağı kuruluyor. Hindistan’da faaliyet gösteren ICICI, Axis Bank, South Indian Bank ve Yes Bank da dahil olmak üzere toplamda yedi banka bu projenin bir parçası olacak.

Blockchain tabanlı ağ üzerinde ticaret finansına ilişkin süreçlerin dijitalleştirilmesi bekleniyor. Dağıtık defter teknolojileri özellikle sahipliğin ispatlanması, evrakların ve ödemelerin sertifikasyonu gibi işlemlerde verimlilik sağlayacak. ITC’nin basına verdiği bilgiye göre, pilot proje kapsamında otomasyon ve şeffaflık artırılırken, ticaret ve tedarik zinciri finansmanındaki riskler ortadan kaldırılıyor.

İkinci aşamada ticaret ağı genişletilecek

Infosys, kendi geliştirdikleri teknolojinin üreticiden bağımsız olmasına özen gösterdiklerini ifade ediyor. Böylelikle gelecekte herhangi bir değişiklik yapmak kolaylaşacak. Şirketin yetkili isimlerinden Sanat Rao, kurulan konsorsiyuma daha fazla bankayı dahil etmek istediklerini ifade etti ve ekledi: “Ticari finans süreçlerinin dağıtık defter teknolojileriyle dijitalleşmesi, her türlü pürüzü ortadan kaldırıp, maliyetleri düşürmek için muazzam potansiyel taşıyor. Dahası, yeni ürün ve hizmetler geliştirerek gelirleri artırmak da mümkün olacak.”

India Trade Connect’in yedi üyesi arasında yer alan ICICI Bank, yakın zamanda 250’nin üzerinde şirketin katıldığı daha büyük ölçekli bir ticari finansman konsorsiyumuna katılmıştı. Blockchain’in tedarik zinciri süreçlerinde şeffaflığı ve otomasyonu artıracağı konusunda banka yetkilileri de hemfikir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu
FinTech
124 görüntüleme
FinTech
124 görüntüleme

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu

yazar05 - 18 Ağustos 2018

BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ile birlikte BKM Express'in son 6 yılını, sunduğu kolaylıkları ve yeni…

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği
Bankacılık
53 görüntüleme
Bankacılık
53 görüntüleme

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Bank of China, Blockchain'in ödeme sistemlerindeki kullanımını araştırmak üzere ödeme sağlayıcı China UnionPay ile iş birliği yapıyor. Devlet destekli Bank…

SFOX 23 milyon dolar fon topladı
FinTech
109 görüntüleme
FinTech
109 görüntüleme

SFOX 23 milyon dolar fon topladı

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Kripto para sağlayıcı SFOX, düzenlenen A Serisi fonlama turunda topladığı 23 milyon dolarla birlikte bir varlık yönetim platformu kurmak için kolları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.