Birleşik Krallık’taki bankacılık müşterileri için geliştirilen kişisel finans uygulaması Elifinty, yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak kişiye özel, ön onayı tamamlanmış finansal çözümler sunmaya hazırlanıyor.

Yapay zeka destekli finans danışmanlarına bir yenisi ekleniyor: Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren hızlandırıcı programı StartupYard’ın dokuzuncu nesil grubunda yer alan Elifinty. Daha önce JP Morgan ve United Overseas Bank (UOB) gibi büyük bankalarda çalışan Maysam Rizvi tarafından kurulan Elifinty’nin iddiası, “kullanıcıların finansal ihtiyaçları üzerine uzmanlaşmış, doğru insanlarla bizzat tüketicileri bir araya getirmek” şeklinde özetleniyor.

Kişisel finans uygulamalarının yükselişi

İddialı ifadeler yer alsa da, FinTech Futures’ta yer alan haberine göre uygulamanın sunacakları büyük ölçüde kişisel finans uygulamalarının sunduklarına benziyor. Örneğin kredi kartı ödemesinin son birkaç günü kaldığında ya da bankanın size tahsis ettiği ek nakit limitin sonuna yaklaştığınızda uygulama bildirim gönderiyor. Elifinty’i işlevsel kılan asıl özellik ise, Birleşik Krallık’ta devreye alınan Açık Bankacılık politikaları oluyor.

Ülkede kullanıma alınan Açık Bankacılık uygulamaları sayesinde tek bir uygulamaya tüm banka hesapları bağlanabiliyor. Eğer bir kredi başvurusu reddedilirse, Elifinty’nin yapay zeka asistanı daha iyi teklifler için yardımcı oluyor. Tabii henüz uygulama yayında olmadığı için, bu “yardımcı olma” sürecinin nasıl işleyeceği netlik kazanmış değil. Elifinty’nin beta test