Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Blockchain platformu Ethereum için “bir sonraki Apple bu olacak” öngörüsünde bulundu.

Dünya genelinde geliştiricilerin katıldığı, Avrupa’nın en büyük geliştirici konferanslarından biri olan WeAreDevelopers Dünya Konferansı 2018, 16-18 Mayıs tarihlerinde Viyana’da gerçekleşti. Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan Steve Wozniak, yaptığı konuşmada dağıtık defter teknolojilerinin ve özellikle Ethereum platformunun potansiyeline değindi.

Ethereum’un hem bir platform teşkil ettiğini hem de çeşitli uygulamalar için kullanılabildiğini vurgulayan Wozniak, uzun vadede bu teknolojinin dünya üzerinde Apple kadar büyük bir iz bırakma potansiyeli olduğunu ifade etti. Mevcut pazar değerlemesinde, Apple’ın tüm kripto para pazarının iki katından fazla değeri bulunuyor.

Steve Wozniak’ın kripto ekonomi merakı

Steve Wozniak’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle yakından ilgilendiği biliniyor. Ancak Wozniak’ın ilgisi spekülatif yatırımların ötesinde, teknolojinin kendisine odaklanıyor. Teknoloji gurusu yakın dönemde dalgalanmaların sebep olduğu zaman ve enerji yükü nedeniyle kripto para varlıklarını satmış ve üzerinde çalışma yapabileceği birkaç Bitcoin ve Ether’i elinde tutma kararı almıştı.

Apple’ın yolculuğuna ilk günlerden itibaren yön veren kilit isim Wozniak, daha önce de kripto ekonomiyi mevcut finans düzeniyle kıyaslayan açıklamalar yapmıştı. Ekim 2017’de katıldığı Money 20/20 konferansında Bitcoin’in sınırlı sayıda olması nedeniyle dolardan daha gerçekçi olduğunu dile getiren Wozniak, standart para birimlerinin politik gerekçelerle sık sık manipüle edilmesini eleştirmişti.