Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) ve ABD merkezli bulut sağlayıcı Akamai Technologies, Blockchain üzerinde çalışan küresel bir ödeme ağı kurmak için güç birliği yaptı.

Massachusetts merkezli bir bulut bilişim sağlayıcı olan Akamai, tasarladığı Blockchain platformunun gerçekçi iş koşulları altında testlerini tamamladığını açıkladı. MUFG tarafından yayımlanan resmi bildiriye göre, Tokyo merkezli banka ve Akamai tarafından hayata geçirilen küresel ödeme ağı saniyede bir milyon işlemi kayıt altına alabiliyor. Finansal işlemlerin tamamlanması ise iki saniyeden kısa sürüyor.

Yapılan açıklamaya göre 2018 mali yılı bitmeden önce kullanıma açılacak olan Blockchain ödeme platformunun kullanıcılara dönük arabirimi bir iletişim ağı gibi çalışacak. Kullanım başına ödeme ve mikro ödeme gibi Nesnelerin İnterneti (IoT) odaklı ödeme yöntemleri de bu ağ üzerinde gerçekleştirilebilecek.

Mitsubishi UFJ Financial Group’un 2019 ajandasında neler var?

Uzun zamandır kendi kripto parasını çıkarma hazırlığı yaptığını dile getiren MUFG, son olarak geçtiğimiz günlerde tarih olarak 2019’u vermişti. Daha önce paylaştığımız haberlere göre bu MUFG Coin adını taşıyacak bu dijital para, Japon para birimi Yen ile eşleşecek ve öncelikle finansal hizmetler grubu altındaki işlemler için bir araç olarak kullanılacak.