New York Borsası’nda operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı (COO) olarak çalışan Stacey Cunningham’ın, Thomas Farley sonrasında başkan olarak atanacağı açıklandı.

New York Borsası (NYSE), iki yüz yıllık tarihinin ilk kadın başkanına hazırlanıyor. BBC’de yer alan habere göre halen operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Stacey Cunningham, New York Borsası’nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçecek.

ABD’nin en ünlü borsasını 2013 yılından bu yana yöneten Thomas Farley’in yerini alması planlanan Cunningham kariyerine JJC’de başladı. Daha sonra Bank of America Securities’te çalışan finans lideri, New York Borsası’na transfer olmadan önce Nasdaq’ta da yönetici pozisyonlarda görev aldı.

Geçtiğimiz yıl Financial Times ile yaptığı bir röportajda, üniversitede mühendislik okuduğu dönemde yaz stajı için girdiği borsada, piyasa işlemlerinin yürütüldüğü seans odasına hayran kaldığını ifade eden Cunningham, ayrıca hisse işlemlerini mutfak tutkusuyla özdeşleştirmekten çekinmiyor. Cunningham’ın finans kariyerine devam ettiği sırada mutfak yönetimi dersi aldığı biliniyor.

“Stres altındayken mesai arkadaşlarınızla etkileşim kurduğunuzda, herkes o an yaşananları kişisel algılamaması gerektiğini bilir.” diyen Cunningham, “Seans odasında da anlık heyecanla bir işlem üzerine sert tartışmalar yaşayabilir ve günün sonunda aynı iş arkadaşıyla birlikte bir şeyler içmeye gidebilirsiniz.” diye açıklıyor.

Stacey Cunningham’ın NYSE Başkanı olmasıyla birlikte ABD’nin en önemli iki borsası kadınların liderliğinde çalışmaya başlayacak. Ocak 2017’de teknoloji şirketlerinin ağırlıklı olduğu Nasdaq’ın yeni CEO’su Adena Friedman olmuştu.