Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin nakit ya da kredi kartına gerek duymadan alışveriş yapmasını sağlıyor.

Ülke genelinde kullanılabilen BenefitPay uygulamasını iOS ya da Android telefonuna indiren kullanıcılar, bu platform üzerinden ödeme alıp gönderebiliyor. Bahreyn bu sayede ulusal ekonomi içindeki harcama döngüsünü güçlendirmeyi hedefliyor.

QR kod tarama teknolojisini kullanan BenefitPay’de ödeme işlemleri oldukça basit: Müşteri tek seferliğine kayıt işlemini gerçekleştirdiği kartıyla ödeme yapmak için, işletmenin uygulamasından gelen QR kodunu tarayıp, doğrulama için giriş yapıyor ve ödeme işlemi tamamlanıyor. Benefit ağına katılan tüm bankalara ait kartlar BenefitPay ile kullanılabiliyor.

The Benefit Company adıyla şirketleşen Benefit platformu, ATM ve POS işlemleri başta olmak üzere Bahreyn’deki FinTech dönüşümüne öncülük ediyor. 1997’de Bahreyn Merkez Bankası’ndan alınan özel lisansla kurulan Benefit’in üye bankaları arasında United Bank, AlBaraka Islamic Bank, Arab Bank, Bahrain Islamic Bank, BMI Bank, Citibank, ICICI Bank, Khaleeji Commercial Bank, Kuwait Finance House, Mashreq Bank, National Bank of Bahrain, National Bank of Kuwait, Standard Chartered ve State Bank of India yer alıyor.

Bahren Merkez Bankası, geçtiğimiz yıl da FinTech projelerini ve çözümlerini test etmek için yasal düzenlemeler açısından daha esnek çalışacak bir sandbox ortamı oluşturmaya yönelik yeni düzenlemeler açıklamıştı.