Fransız banka Crédit Mutuel, bulut bilişimden yapay zekaya ve siber güvenliğe kadar uzanan geniş çaplı bir dijital dönüşüm için düğmeye bastı. Bankanın dijital teknolojilerini IBM sağlayacak.

IBM Watson yapay zeka teknolojisini tüketici kredisi, kişisel güvenlik, sağlık, ödeme araçları, risk ve uyumluluk gibi ürün ve hizmetlerinde kullanacağını açıklayan Crédit Mutuel’in yaklaşık 12 milyon kullanıcısı bulunuyor. IBM ile yapılan iş birliği sayesinde verimliliği artırıp, yeni büyüme fırsatlarına kapı açacaklarını ifade eden Crédit Mutuel İcra Kurulu Başkanı Nicolas Théry, dijital dönüşüm sürecinde bankanın operasyonel faaliyetlerine IBM Cloud, Watson ve Security çözümlerini entegre edeceklerini açıkladı.

Banka dijital dönüşümle birlikte yıllık 200 bine yakın iş gününü personel eğitimine, danışmanlara yeni beceriler kazandırmaya ya da satış aktivitelerini genişletmeye ayırabilecek. Crédit Mutuel son olarak geçtiğimiz yıl 20 bin danışmanına e-posta analizi ve sanal destek sunmak için Watson’a geçmişti. IBM Cloud kurulumuyla birlikte Watson hizmetleri de Fransa’da bu işe özgü çalışan, yüksek güvenlikli bir veri merkezinde şifrelenmiş olarak tutulacak. Aynı verilerin bir yedeği ise Almanya’daki sunucularda saklanacak.

Dünya genelinde siber güvenlik bilgisi toplamak için IBM’in QRadar Güvenlik Zekası çözümünü kullanan banka, grup genelindeki 10 bine yakın danışmanın mobil cihazını korumak için de MaaS360’tan faydalanacak. Müşteri verilerinin tutulduğu IBM Mainframe ise büyük iş süreçlerini yönetmeyi sürdürecek.