Sigortacılık sektörü maalesef teknolojik gelişmeleri yeterince hızlı takip edemiyor. Sektöre ilham verebilecek 6 InsurTech girişimini derledik.

Sipree, sigorta ödemesi alacaklı müşterilere seçtikleri yöntemle (PayPal, Banka Hesabı, Google Wallet, Amazon Prime, Venmo) ödeme yapılmasını mümkün kılıyor. Mobil uygulama ile gerçek zamanlı kimlik doğrulaması da sunan sistem günlerce sürebilecek ödeme süreçlerini dakikalar mertebesinde kısaltmayı hedefliyor.

Shift Technology, sigorta sahtekarlığını tespit etmek için yapay zeka kullanan bir SaaS çözümü. Patentli AI algoritması, şüpheli durumları tespit etmek ve bunları bildirmenin ötesinde, tespit edilen sahtekârlık sorunları için ipuçları da sağlayan bir yapıya sahip. Platform ayrıca, farklı sigorta şirketlerindeki kayıtlar arasındaki şüpheli ilişkileri tespit ederek, organize sahtekarlık ağlarını ortaya çıkartabilen analitik yeteneklere de sahip.

Tractable, kaza fotoğraflarını tarayarak tahmini maliyetler çıkartan bir yapay zeka çözümü. Mobil uygulama ile çekilen fotoğraflar platforma yüklendikten sonra platform hasarın aracın hangi bölümlerine ait olduğunu belirliyor. Daha sonra aracın hasar görmemiş ve tamir edilmesi veya değişmesi gereken parçaların onarımı için ortalama bir maliyet çıkartıyor.

PLNAR, hassas ölçümlemeler yaparak 3 boyutlu oda modelleri üretebilen bir artırılmış gerçeklik teknolojisi firması. Şirket, kapalı mekanlar için detaylı analizler yaparak hızlı bir şekilde tahmini poliçe maliyetlerini çıkartabiliyor ve süreçleri yüzde 40 oranında hızlandırıyor.

aclaimaint, şirketlere işyeri güvenliği, olay ve hasar yönetimi ile ilgili risk yönetiminin tüm aşamalarında yardımcı olan bir sistem sunuyor. Platform risk yöneticilerinin idari yükünü azaltmalarına, olay raporlama sürecini otomatikleştirmelerine ve olayları çözmek için basit ve tekrarlanabilir bir kayıt tabanı oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Claimbot, çağrı merkezlerinin yükünü hafifletmek amacıyla tasarlanmış bir chabot platformu. Teknoloji şu anda daha çok araç sigortaları alanında hizmet sunuyor. Müşterilere poliçei maliyetler, süreçler ile alakalı bilgiler verebiliyor.