Ödeme teknolojileri sağlayıcısı PayPal, Jetlore adlı San Mateo merkezli yapay zeka girişimi satın almayı planladığını açıkladı. Jetlore, perakende sektörüne özgü öngörüye dayalı çözümler sunuyor.

Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden öğrenciler tarafından Ocak 2011’de kurulan Jetlore, makine öğrenimi algoritmalarından faydalanarak perakende zincirlerinin müşterilerine daha bireysel alışveriş deneyimleri sunmasını sağlıyor. Müşteri ve ürünlere ilişkin milyarlarca veriyi analiz ettiği belirtilen öngörüye dayalı teknoloji, tüketicilerin marka, beden, renk ve tarz tercihlerini belirleyerek, onlara sunulan hizmeti iyileştiriyor.

Jetlore tarafından geliştirilen öngörüye dayalı dizgi özelliği, pazarlama ekiplerinin, hedefledikleri müşteri kitlesini çok daha özgün e-posta, ana sayfa ve uygulama içi deneyimlerle karşılamasını sağlıyor. Müşterilerin dijital etkileşimlerini zaman içinde öğrenen algoritma, kullanıcıların en çok görmek isteyeceği içerikleri otomatik olarak ön plana çıkarıyor. Jetlore, bu özelliğin e-posta veya sayfa görüntüleme başına gelirleri ortalama yüzde 60-70 arasında artırdığını iddia ediyor.

Satın alma sonrasında Jetlore tarafından sunulan bu gibi özellikler, PayPal Pazarlama Çözümleri çatısı altında toplanacak. PayPal bu araç setiyle A/B testi yapmak ve diğer pazarlama analitiklerinden faydalanmak isteyen kurumsal PayPal Credit müşterilerine katma değerli hizmetler sunmayı hedefliyor.

Jetlore ekibinin uzmanlığı ve yapay zeka destekli teknolojisiyle kendi ürünlerini geliştireceklerini ifade eden PayPal yetkilisi Harshal Deo, “Çok daha etkileyici ve bireysel müşteri deneyimi sunma konusunda Jetlore’un tutkusunu paylaşıyoruz. Onların geliştirdiği çözümler, hizmet verdiğimiz işletmelerin içeriklerini daha iyi hale getirmelerine ve müşterileriyle iletişimlerini güçlendirmelerine yardımcı olacak.” dedi.