Bankalar FinTech dönüşümü için yatırımlarını hızlandırırken, Citigroup CEO’su Michael Corbat, gider bütçesinin beşte birini teknolojiye ayırdıklarını ifade etti.

Büyük bankalar, FinTech dönüşümünde geri kalmamak için kesenin ağzını açmış durumda. Bernstein Stratejik Kararlar Konferansı’nda konuşan Citigroup CEO’su Michael Corbat’ın yaptığı açıklamalar da bu yarışı doğruluyor. Corbat, bankanın gider bütçesinin yaklaşık yüzde 20’sini teknoloji yatırımlarına ayırdığını ifade ediyor. Wall Street Journal haberine göre bunun anlamı, Citigroup’un 2017 yılında 8 milyar doları teknoloji yatırımına ayırması demek.

“Bu yıl, geçtiğimiz yıla göre daha çok teknoloji yatırımı yapıyoruz ki; önümüzdeki yıl daha az harcama yapalım” diyerek durumu özetleyen Corbat, teknolojiye yapılan yatırımın giderlerde tasarrufa dönüştüğünü ifade ediyor. Yıllık rapora göre 2017 yılında Citigroup’un operasyonel giderlerinin 41,2 milyar dolara ulaştığı biliniyor. Bankanın bunun beşte birini teknolojiye ayırması demek, 8,25 milyar doların teknolojiye yatırılması demek oluyor.

Bankaların teknoloji yatırımları artıyor

Bu hacmi geçtiğimiz yıl risk sermayelerinden yatırım alan FinTech girişimleriyle kıyasladığımızda, Citi’nin tek başına teknolojiye yaptığı yatırımın ABD’deki tüm FinTech ekosisteminden büyük olduğu görülüyor. Zira FinTech şirketleri geçtiğimiz yıl toplamda 6,5 milyar dolar yatırım almış bulunuyor. Üstelik, JP Morgan Chase 10,8 milyar dolarlık teknoloji yatırımıyla çıtayı iyice yukarı çekiyor.

FinTech girişimleri yatırımlarla büyürken, büyük bankalar da teknoloji ve inovasyonda sahneden düşmemek için yatırımlarını hızla artırıyor. Corbat’ın yaptığı açıklamaya göre, analog süreçlerin dijitale taşınması, mobil bankacılığın yükselişi, Citi’nin şube ağı içinde tasarruf yapmasını sağlayacak. Banka, bu yıl gider oranının yüzde 58’den yüzde 57’ye düşmesini hedefliyor. Önümüzdeki iki yıl ise bu giderlerin daha da azalması bekleniyor.