SolarisBank, RegTech girişimiyle iş birliği yapıyor

1 Haziran 2018
261 Görüntüleme

Berlin merkezli bankacılık platformu SolarisBank, finansal suçları tespit eden ve önleyen araçlar geliştiren İsrail çıkışlı RegTech girişimi Clarus.io ile ortaklık anlaşması imzaladı.

SolarisBank’ın yasal mevzuata uyumluluk süreçlerini iyileştirecek olan bu ortaklık sayesinde banka, Clarus’un işlem görüntüleme platformunu kullanarak yerel ve uluslararası faaliyetlerini ölçeklendirebilecek.

Finansal hizmetler sektöründe inovasyona öncülük etme amacı güden bir şirket olarak SolarisBank ile ortaklıklarının doğal bir sonuç olduğunu dile getiren Clarus.io CEO’su Nir Mandel, “Kara para aklamayla mücadele uyumluluğu (AML Compliance) yüksek maliyetli, çok zaman alan ve yüksek bilgi birikimi gerektiren bir regülasyon. Biz özellikle büyümekte olan FinTech girişimleri ve finans kuruluşları için bu zorlu süreci kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Uyumlululuk gereksinimleri hakkında Clarus.io’nun sahip olduğu derinlemesine bilgi birikimi sayesinde hızlı bir süreç yaşadıklarını ifade eden SolarisBank yetkilisi Till Harnos, “Geliştirdiğimiz çözümü pazara sunma sürecinde muazzam bir rehberlik desteği aldık ve bu sistemi geliştirmek için de gelecekte neler yapabileceğimize bakacağız.” dedi.

Kara para aklamayla mücadele yönergelerinde işlem görüntülemenin genelde gözardı edildiğini ifade eden basın bildirisinde, KYC sürecinde alınan müşteri bilgilerinin analiz edilmesiyle birlikte, bu verilerin gerçek faaliyetler, şüpheli hareketler ve bilindik kara para aklama yöntemlerine benzeyen aktivitelerle kıyaslanarak kara parayla mücadelenin daha etkin yapılacağı belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin yakın dönemde yayımladığı 4. AB Para Aklama Yönergesi (MLD4) gibi yeni mevzuatlar, yasal mevzuata tabi her şirketin işlem görüntüleme çözümlerini kullanmasını zorunlu kılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu
FinTech
131 görüntüleme
FinTech
131 görüntüleme

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu

yazar05 - 18 Ağustos 2018

BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ile birlikte BKM Express'in son 6 yılını, sunduğu kolaylıkları ve yeni…

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Bank of China, Blockchain'in ödeme sistemlerindeki kullanımını araştırmak üzere ödeme sağlayıcı China UnionPay ile iş birliği yapıyor. Devlet destekli Bank…

SFOX 23 milyon dolar fon topladı
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

SFOX 23 milyon dolar fon topladı

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Kripto para sağlayıcı SFOX, düzenlenen A Serisi fonlama turunda topladığı 23 milyon dolarla birlikte bir varlık yönetim platformu kurmak için kolları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.