Tedarik zinciri yönetimi şirketi Tradeshift, yakın dönemde Goldman Sachs ve PSP Investments liderliğinde gerçekleşen E Serisi fonlamada topladığı 250 milyon dolarla Blockchain alanında büyümeyi hedefliyor.

HSBC ve H14’ün de Tradeshift’in yatırımcıları arasında yer aldığı fonlamada, girişimin aldığı toplam yatırım 400 milyon doları geçerken, şirket değeri de 1,1 milyar dolara ulaştı. Yapılan açıklamaya göre alınan son yatırım, büyümek için atılacak adımlarda kullanılacak. Bu adımlar arasında Blockchain ve yapay zeka gibi gelişen teknolojiler yer alıyor. Ayrıca Tradeshift Avrupa ve Asya pazarlarındaki varlığını da güçlendirecek.

Tradeshift’in Blockchain alanında neler yapmayı planladığı henüz net olarak açıklanmadı. Ancak FinTech girişimi geçtiğimiz hafta Tradeshift Pay adında kurumlar arası (B2B) ödeme servisini devreye aldı. Bulut tabanlı kurulan bu platform, tedarik zinciri süreçlerindeki ödeme ve finansmaların yanı sıra, Blockchain tabanlı ön ödeme hizmetleri de sunuyor.

Şirket geçtiğimiz yılın ekim ayında da Linux Vakfı’na ait Hyperledger Blockchain konsorsiyumuna katıldığını açıklamıştı. Tradeshift o dönemde yaptığı duyuruda, açık kaynaklı Blockchain teknolojilerinin şirketler arası ticarette kullanımına ilişkin inovasyonla ilgilendiklerini, bu alandaki çalışmalarını hızlandıracaklarını belirtmişti. Tedarik zincirlerinin geleceğinin yüzde 100 dijital hale geleceğini belirten Tradeshift Kurucu Ortağı ve CEO’su Christian Lanng, “Ticareti online hale getirmek, aynı zamanda ekonomiyi dijital hale getirmenin ilk adımıdır.” diye konuştu.

B2B alanında hizmet veren Tradeshift, şirketlere sunduğu teknolojik altyapı çözümleri ile Fortune 500 şirketleri içinde DHL, Zürih Sigorta ve ABD Ulusal Sağlık Servisi gibi kamu kurumlarına da hizmet veriyor. FinTech unicorn özellikle ödeme altyapısı çözümleri, hızlı ödeme servisleri ve nakit akışında öngörü çözümleri ile ilgi çekiyor.