Hong Kong hükümet yetkilileri, merkez bankasına ait dijital bir para birimi için bir hamle yapmayacaklarını açıkladı. Bunun sebebi ise “ülkenin etkin bir ödeme altyapısına sahip olması.”

Hong Kong’un merkez bankası olarak işlev gören Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında yaptığı araştırmalar neticesinde ortaya çıkan iddiaları yalanladı. Geçtiğimiz hafta içinde Yasama Konseyi toplantısında konuşan HKMA Mali Hizmetler ve Hazine Sekreteri Joseph Chan, bu tür dijital paranın dünya genelinde büyük merkez bankalarınca önemli bir konu başlığı olarak incelendiğini kaydetti. Buna karşın, yapılan kapsamlı araştırma, Hong Kong özelinde CBDC’nin faydalarının asgari düzeyde olacağını ortaya çıkardı.

Dijital para gündemimizde kalacak

Kanun yapıcılarla konuşan Chan, merkez bankasına ait dijital paranın sağladığı verimliliğin yetki alanına göre değiştiğini hatırlattı ve ekledi: “Olaya Hong Kong açısından baktığımızda, hali hazırda oldukça verimli bir ödeme altyapısına ve finansal servislere sahip olduğumuzu görüyoruz. Bu da CBDC’nin mevcut sisteme göre sağlayacağı avantajları asgari düzeye indiriyor. Bu nedenle HKMA olarak bir dijital para çıkarmayı şimdilik düşünmüyoruz. Ancak bu alanda uluslararası gelişmeleri takip etmeyi sürdüreceğiz.”

Ödeme ve Pazar Altyapıları Komitesi (CPMI) ve Bank of International Settlements tarafından yapılan küresel çalışmaya değinen Chan, özel sektör için etkin bir perakende ödeme altyapısı bulunan ekosistemlerde merkezi dijital paranın avantajlarının kısıtlı olacağını yineledi.