İçinde FinTech girişimleri için de özel bir bölüm olan Lüksemburg Yeni Girişim Evi 1 Haziran itibariyle resmi olarak kapılarını açtı.

Lüksemburg için bilinenler Avrupa’nın coğrafi olarak en küçük ülkelerinden biri olduğu, uzay madenciliği gibi yeni iş dalları için bugünden yasal altyapısını oluşturduğu ve finans sektöründeki uzun yıllardır süregelen rolü olarak sıralanabilir.

Odaklandığı alanlarda pek çok yeni girişim için hızlı hareket etmesiyle adından söz ettiren Lüksemburg, şimdi de içinde FinTech girişimleri için özel bir alan da bulunan Lüksemburg Yeni Girişim Evi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

House of Startups (HoST) olarak isimlendirilen yeni merkez yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Ülkenin ilk teknoloji kuluçka merkezi Technoport’un açılışından yaklaşık 20 yıl sonra hizmete sunulan HoST, ülkenin girişim dostu merkezleri arasına katılan son üye olma niteliği taşıyor.

Yeni merkezin açılışında konuşan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider, HoST bünyesinde beş farklı kuluçka merkezi ve hızlandırıcı platformun yer aldığını belirtti. Bunlardan finansal teknolojilere odaklanan Lüksemburg Finansal Teknolojiler Merkezi’nin (Luxembourg House of Financial Technologies – LHoFT) en büyük kiracı olduğuna dikkat çeken Schneider, bir yıl önce açılan bu bölümün kısa sürede pek çok yeni girişimin katıldığının altını çizdi. HoST aynı zamanda Fransız banka Credit Agricole tarafından kurulan ilk uluslararası inkübatör olan Hub @ Luxembourg’a da ev sahipliği yapıyor.

“Lüksemburg küçük olabilir fakat büyük fikirlere ve açık bir bakış açısına sahibiz.” diyen Schneider, kentteki sermaye sahiplerinin yüzde 70’inin Lüksemburg vatandaşı olmadığına vurgu yaptı.

HoST bünyesinde faaliyet gösteren bir diğer platform olan Nyuko kurumlar için özel çözümler sunan bir yapıyla çalışmlarını sürdürürken ICFA ise  çevre dostu finansal destekler alanına odaklanıyor.

HoST’a ‘yerleşen’ yeni girişimler aynı zamanda takıldıkları çeşitli konularda uzman isimlerden destek de alabiliyor. Hukuk, pazarlama, veri yönetimi, web tasarımı ve muhasebe süreçleri gibi alanlarda destek veren 15 uzman, HoST bünyesindeki girişimlerin daha güçlü bir şekilde rekabette yerini almasına yardımcı oluyor.