Bu sene Hollanda’nın Amsterdam şehrinde gerçekleştirilen Money20/20 Europe 1.500’den fazla firmayı ağırlıyor.

Dünyanın en büyük finansal etkinliklerinden birisi olan Money20/20’nin Avrupa ayağı bu sene Hollanda2nın başkenti Amsterdam’da gerçekleşiyor. Etkinlik her geçen sene büyüyerek gelişmeye devam ederken bu sene rakamlar göz alıyor.

85 farklı ülkeden, 5.000’den fazla sektör profesyonelinin katıldığı etkinlikte, katılımcıların 1.200’den fazlasını C seviyedeki yöneticiler oluşturuyor. 1.500’den fazla firmanın katılım gösterdiği etkinlikte 400’den fazla konuşmacı etkinlik boyunca toplam 90 saatin üzerinde konuşma ve paneller ile ziyaretçilerle önemli gelişmeleri değerlendirecekler.

FinTech İstanbul ve Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) birlikte katılım gösterdiği etkinliğe bu sene BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız ve FinTech İstanbul kurucu ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı birlikte ziyaret ediyorlar.

Soldan sağa: Selim Yazıcı, Okan Yıldız, Celal Cündoğlu

Etkinliğin özel davetlisi olan Apple firmasının kurucularından Steve Wozniak konuşmasında yapay zekanın çok önemli bir teknoloji olduğunu ve sektörleri derinden etkileyeceğini belirtirken, Blockchain teknolojisine güvendiğini ve yolun heüz başında olunduğunu vurguladı.

Bu sene etkinlikte en çok telaffuz edilen kelimelerin başında ise yine FinTech yer alıyor. Bu çerçevede etkinliğin açılış konuşmalarından birisini yapan ING Bank CEO’su Ralph Hamers, üniversitelere, yenilikçilere ve girişimcilere açık olacak bir FinTech yenilikçilik kampüsü açtıklarını duyurdu. İlk gün FinTech ile beraber en çok konuşulan konuların başında ise düzenlemeler, ödemeler ve kişisel veriler ile alakalı konular yer aldı.

Barbaros Özbugutu

Etkinlikte özel bir oturum gerçekleştiren Türkiye merkezli FinTech girişimi iyzico ise Doğu Avrupa açılımının duyurusunu yaptı. iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu yaptığı konuşmada iyzico’nun faaliyet alanını, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Romanya, Polonya, Slovenya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristan’ı içeren 12 Avrupa ülkesine taşıyacaklarını belirtti.