İran yakın gelecekte finansal ekosistemi daha rekabetçi hale getirecek adımlar atacak. Peki, FinTech şirketleri bu pazar girmeye hazır mı?

Milenyum kuşağının ekonomik düzende “ana tüketici” rolünü üstlenmeye başlaması, teknolojiden anlayan ve kendine özgü beklentileri bulunan bu kitleyi memnun etmek için pek çok sektörün tepeden tırnağa yenilenmesini beraberinde getiriyor. Para transferinden kredi alımına, yatırımdan ödemelere kadar finansal hizmetler de bu konuda istisna değil.

İran’daki FinTech ekosistemini değerlendiren Tehran Times makalesi, International World Stats (IWS) tarafından sunulan istatistiklerle başlıyor. Buna göre, İran’da nüfusun neredeyse yüzde 70’i, yani 56 milyon 700 bin kişi internet kullanıyor. Ancak bugüne kadar İran’ın finansal çehresinde FinTech şirketlerinin rolü oldukça kısıtlı kalmış. Dijital hizmetler sunan bankalar, finansal servisler alanında öncülüğü koruyor.

Bakanın attığı tweet FinTech umudunu güçlendirdi

İran’daki finansal internetin büyük oranda PSP tabanlı olduğuna dikkat çeken makalede, işletmeler için kredi kartı ve banka kartıyla ödeme gibi pek çok farklı seçenekle ödeme kabul etme olanağı sunulduğu ifade ediliyor. Ardından, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari Haromi’nin Twitter’da yaptığı açıklama hatırlatılıyor:

Gelecek üç ay içinde ülkedeki internet şirketlerinin birer parçası olarak FinTech kullanılacak. Kabinenin onayıyla birlikte, merkez bankasının İran’daki PSP (Payment Service Provider) tekelini sona erdirmesi bekleniyor. Böylelikle İran’da FinTech pazarı için daha rekabetçi bir zemin oluşturulacak.

FinTech şirketleri, İran’ın finansal hassasiyetlerini göz önünde bulundurmalı

İran ve Batı ülkeleri arasında bankacılık sistemindeki radikal farklılıkların gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan makalede, FinTech servislerinin ödemelerle sınırlı kalmadığı, bu nedenle ülkede finansal teknolojilerin gelişebilmesi için öncelikle güçlü bir finansal altyapı bulunması gerektiği savunuluyor.

Ülkedeki pazara girmeyi planlayan FinTech şirketlerinin karşı karşıya olduğu tabloda ise yüksek enflasyon ve faiz oranları, banka işlem ücretlerine ilişkin sorunlar, ulusal internet ödeme sistemi ve finansal pazar arasındaki bağlantı gibi bazı sorunlara dikkat çekiliyor.

Makalenin tamamını okumak için tıklayın.