Orange’ın risk fonu Orange Digital Ventures (ODV) ve Google arasında kurulan yeni iş ortaklığı, FinTech alanında potansiyel gösteren girişimlere yatırım yapacak.

İki büyük şirket arasında kurulan yeni ortaklık kapsamında, ODV’nin özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde fonlama yaptığı teknoloji girişimleri için Google da yatırımcı ortağı olarak rol oynayacak. Yapılacak yatırımların FinTech ile sınırlı kalmayacağı açıklanırken, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut bilişim ve yapay zeka gibi “bağlı teknolojiler” için ürün veya servis geliştiren girişimlerin potansiyel adaylar olacağı belirtildi.

EMEA bölgesinde FinTech inovasyonuna destek

Google’ın bilgi birikimi ve büyümekte olan girişimlere sunduğu hızlandırma desteğinin Orange ekosistemiyle uyum içinde olduğunu ifade eden Google Partnerships EMEA Başkanı Carlo d’Asaro Biondo, “Kurduğumuz bu yeni iş ortaklığı, bu bölgedeki inovasyonun büyümesine sağlayacağımız müşterek katkıyı geliştirmenin bir adımı olacaktır.” diye konuştu.

FinTech Futures haberine göre ODV’nin yaptığı açıklamada ise finansman tarafındaki iş birliğinin iki grup arasındaki düzenli koordinasyon toplantılarıyla genişletileceği dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl Google ayrıca Gradient Ventures adıyla kendi risk sermayesini kurmuştu. Bu şirketin fonları daha çok yapay zeka alanında başarı potansiyeli bulunan startup’lara odaklanıyordu.