İtalya’da bankalararası işlemler Blockchain’e taşınabilir

7 Haziran 2018
273 Görüntüleme

İtalya Bankacılık Birliği, bankalararası mutabakat süreçlerini Blockchain platformuna taşımak amacıyla bir test çalışması başlattı.

FinTech dünyasında adı çok sık gündeme gelmeyen İtalya’da şu sıralar banka Ar-Ge birimleri hummalı bir çalışma içinde. Finextra’da çıkan habere göre İtalya Bankacılık Birliği (ABI), 14 kurumun dahil olduğu Blockchain temelli bir sistemin testlerine başladı.

Katılımcı bankalar ile ABI Laboratuvarı’ndan oluşan çalışma grubu bankalararası takas işlemlerinde daha fazla görünürlük sağlamak, muhabir hesapları eşleştirip doğrulamak ve otomatize edilmiş iyileştirme süreçleri için R3’ün Blockchain tabanlı Corda platformunda denemeler yapıyor.

Banca Mediolanum, Banca Monte dei Paschi di Siena, Banca Sella, BNL BNP Paribas Grubu, Banco BPM, Nexi Banca ve UBI’nin de aralarında bulunduğu 14 bankanın seçilmesinde bu kurumların ulusal bankalar olduğu dikkat çekiyor.

Test sürecinin ülke içinde yerleşik bankalarla gerçekleştirilmesiyle daha önce denenen farklı uluslararası nitelikteki projelerde karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte ilk test döneminin tamamlanmasını takiben daha fazla bankanın sürece dahil olması bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu
FinTech
132 görüntüleme
FinTech
132 görüntüleme

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu

yazar05 - 18 Ağustos 2018

BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ile birlikte BKM Express'in son 6 yılını, sunduğu kolaylıkları ve yeni…

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği
Bankacılık
58 görüntüleme
Bankacılık
58 görüntüleme

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Bank of China, Blockchain'in ödeme sistemlerindeki kullanımını araştırmak üzere ödeme sağlayıcı China UnionPay ile iş birliği yapıyor. Devlet destekli Bank…

SFOX 23 milyon dolar fon topladı
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

SFOX 23 milyon dolar fon topladı

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Kripto para sağlayıcı SFOX, düzenlenen A Serisi fonlama turunda topladığı 23 milyon dolarla birlikte bir varlık yönetim platformu kurmak için kolları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.