İtalya Bankacılık Birliği, bankalararası mutabakat süreçlerini Blockchain platformuna taşımak amacıyla bir test çalışması başlattı.

FinTech dünyasında adı çok sık gündeme gelmeyen İtalya’da şu sıralar banka Ar-Ge birimleri hummalı bir çalışma içinde. Finextra’da çıkan habere göre İtalya Bankacılık Birliği (ABI), 14 kurumun dahil olduğu Blockchain temelli bir sistemin testlerine başladı.

Katılımcı bankalar ile ABI Laboratuvarı’ndan oluşan çalışma grubu bankalararası takas işlemlerinde daha fazla görünürlük sağlamak, muhabir hesapları eşleştirip doğrulamak ve otomatize edilmiş iyileştirme süreçleri için R3’ün Blockchain tabanlı Corda platformunda denemeler yapıyor.

Banca Mediolanum, Banca Monte dei Paschi di Siena, Banca Sella, BNL BNP Paribas Grubu, Banco BPM, Nexi Banca ve UBI’nin de aralarında bulunduğu 14 bankanın seçilmesinde bu kurumların ulusal bankalar olduğu dikkat çekiyor.

Test sürecinin ülke içinde yerleşik bankalarla gerçekleştirilmesiyle daha önce denenen farklı uluslararası nitelikteki projelerde karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte ilk test döneminin tamamlanmasını takiben daha fazla bankanın sürece dahil olması bekleniyor.