Kripto para platformu Circle lisanslı banka olmak istiyor

7 Haziran 2018
213 Görüntüleme

Kripto para odaklı finansal çözümler sunan Circle son zamanlarda ardı ardına gündeme geliyor. Şirketin son atağı ise lisanslı bir banka haline gelmek.

Son aldığı yatırımla değeri 3 milyar dolara ulaşan FinTech dünyasının unicorn’u Circle’ın yol haritası gerçekten ilgi çekici. 2013 yılında kurulan kripto para platformu, 2016 sonunda doğup büyüdüğü Bitcoin’e veda ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Bu yılın şubat ayında kripto para borsası Poloniex’i satın aldığını duyuran Circle, geçen ay ise 110 milyon dolarlık yeni bir yatırım almış ve bu yatırımın ardından bir borç senedi gibi çalışan stablecoin çıkaracağını açıklamıştı. Ancak Bloomberg’in haberine göre şirket en büyük adımını daha yeni atmaya hazırlanıyor. Bu adım, şirketi bir kripto para platformundan bankacılık lisansına sahip bir kuruma dönüştürecek.

Goldman Sachs tarafından da desteklenen şirketin lisanslı banka olma amacı müşterilere daha fazla hizmet sunabilmek olarak nitelendiriliyor. Ancak habere göre şirket ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurum ve ticaret merkezi olmayı hedefliyor.

Bununla birlikte SEC’in endişeleri de haberde kendine yer bulmuş durumda. SEC Yönetim Kurulu Başkanı Jay Clayton, bu tip kripto para odaklı yapıların borsaya kaydolması durumunda alternatif ticari yapıların ve broker’ların olması gerektiğine dikkat çekiyor. Yine de kapı tam anlamıyla kapatılmış değil. New York Borsası gibi halka açık yapılar üzerinde olmasa bile ATS gibi yapılar üzerinde bir izin çıkabileceği kaydediliyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yeni genişleyen FinTech Danışma Kurulu’nda da yer alan Circle CEO’su Jeremy Allaire’in Bloomberg’e verdiği röportaj şirketin yakın gelecekteki ciddi hamlelerini özetler nitelikte. Circle yetkililerinin bankacılık fonksiyonlarını öğrenmek için SEC dışında farklı kurumlarla da görüşmeler gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Beklentilerin bankacılık lisansı öncesinde bir SEC onayını alması yönünde. Bununla birlikte haberde SEC yetkililerinin konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığına değiniliyor.

FED onay verir mi?

Konunun bir diğer muhatabı ise ABD Merkez Bankası FED. Mevcut bankacılık tüzüğü ile alınacak bir onay Circle’ı yalnızca dijital paraları değil ABD dolarını da tutabilmesi anlamına geliyor.

Circle’ın bu hamleleri ABD özelinde gibi görünse de benzer yapıların farklı ülkelerde girişimlerine örnek olabilir. Diğer yandan bankacılık lisansı alınması durumunda hem kripto para platformu hem kripto para borsası hem bir banka hem de bir aracı kurum haline gelecek olan Circle finans dünyasının zirvesine oynayabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu
FinTech
131 görüntüleme
FinTech
131 görüntüleme

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu

yazar05 - 18 Ağustos 2018

BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ile birlikte BKM Express'in son 6 yılını, sunduğu kolaylıkları ve yeni…

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Bank of China, Blockchain'in ödeme sistemlerindeki kullanımını araştırmak üzere ödeme sağlayıcı China UnionPay ile iş birliği yapıyor. Devlet destekli Bank…

SFOX 23 milyon dolar fon topladı
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

SFOX 23 milyon dolar fon topladı

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Kripto para sağlayıcı SFOX, düzenlenen A Serisi fonlama turunda topladığı 23 milyon dolarla birlikte bir varlık yönetim platformu kurmak için kolları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.