Kısa bir süre önce Circle’ın lisanslı banka olma girişimiyle gündeme gelen kripto para dünyası bu kez Coinbase’in aracı kurum satın alma haberiyle daha da hareketlendi.

Kripto para dünyasında belirli bir büyüklüğe ulaşan şirketlerin geleneksel finans kurumlarına dönüşme çabası gerçekten ilgi çekici. Circle’ın bankacılık lisansı alma ve dolar mevduatı tutma isteği başta regülatör kurumlar olmak üzere sektörü hareketlendirmişti. Ancak konu yalnızca Circle örneği ile sınırlı kalmayacağa benziyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, TechCrunch’ın Wall Street Journal’a dayanarak aktardığı habere göre Kaliforniya merkezli aracı kurum Keystone Capital’i satın alıyor. Coinbase’in, bu hareketle gelecekte kripto menkul kıymet alım satımı gibi hizmetler için uygun yasal altyapıya sahip olması bekleniyor.

Anlaşmanın şartları açıklanmamakla birlikte satın alma sürecinin tamamlanması için düzenleyici kurumların onay vermesi gerekiyor. Bunun da en az birkaç ay süreceği belirtiliyor. Keystone Capital’in, bu onayı verecek kurumlardan biri olan FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) üyeliğinin olmasının işleri kolaylaştırabileceği de yansıyan bilgiler arasında. Yine FINRA onaylı Robinhood’un da kripto para ticaretiyle ilgilenmesi Coinbase onayını hızlandırabilir.