Mastercard kart güvenliğini Blockchain ile sağlamak istiyor

11 Haziran 2018
281 Görüntüleme

Mastercard kartlı ödeme işlemlerinde kart bilgilerini güvenle doğrulamak için Blockchain altyapısını kullanmak üzere yeni bir patent başvurusunda bulundu.

ABD Patent ve Marka Ofisi’nin 7 Haziran tarihinde duyurduğu başvuruya göre ödeme teknolojileri sağlayıcısı, ödeme işleminde bilgilerin gönderim ve alım süreçlerini açık bir Blockchain üzerinde saklayarak kullanıcıya ait ödeme bilgilerini güvenle korumak istiyor.

Yayımlanan patent başvurusuna göre açık Blockchain üzerine ödeme doğrulama işlemi iki yönlü bir metot olarak çalışıyor. Bu yöntemde, ilk önce ödeme kartına ait bilgiler bir açık bir de gizli anahtar ile şifrelenip Blockchain üzerinde saklanıyor. Bu kartla yapılan işlemler esnasında ödeme noktası tarafından bilgi talebi oluşturulduğunda, sistem bu anahtarları kullanarak bilgiler üzerindeki şifreyi çözüyor ve kart doğrulanıyor.

POS ödemeleri daha güvenli hale gelecek

Bu sistemi POS cihazlarıyla entegre ederek, işlemleri güvence altına almayı hedefleyen Mastercard, kartların fiziksel olarak gösterilmesi gerekliliğini de ortadan kaldıran bu yöntem sayesinde kullanıcıların “skimming” olarak bilinen kart kopyalama yöntemine karşı daha güvenli olacağını belirtiyor.

Her ne kadar geliştirilen bu konseptin ticari kullanıma yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı bilinmese de, Mastercard’ın açık bir Blockchain ağını kullanarak mevcut kartlı sistemlerin önemli bir sorununu çözmek istemesi dağıtık defter teknolojileri için önemli bir adım olarak görülüyor. Coindesk haberine göre, ATM ya da POS cihazlarında yapılan manyetik şerit üzerinden kart kopyalama yöntemiyle her yıl 2 milyar doların üzerinde hırsızlık gerçekleşiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu
FinTech
131 görüntüleme
FinTech
131 görüntüleme

BKM Express’in 6 yıllık macerası – Serkan Yazıcıoğlu

yazar05 - 18 Ağustos 2018

BKM Dijital Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ile birlikte BKM Express'in son 6 yılını, sunduğu kolaylıkları ve yeni…

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği
Bankacılık
57 görüntüleme
Bankacılık
57 görüntüleme

Bank of China ve UnionPay’den iş birliği

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Bank of China, Blockchain'in ödeme sistemlerindeki kullanımını araştırmak üzere ödeme sağlayıcı China UnionPay ile iş birliği yapıyor. Devlet destekli Bank…

SFOX 23 milyon dolar fon topladı
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

SFOX 23 milyon dolar fon topladı

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2018

Kripto para sağlayıcı SFOX, düzenlenen A Serisi fonlama turunda topladığı 23 milyon dolarla birlikte bir varlık yönetim platformu kurmak için kolları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.