FinTech İstanbul kurucu ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı, katıldığı Money20/20 Europe etkinliğini değerlendiren bir makale kaleme aldı. İki parça halinde yayınlanan makalenin ilk bölümünü bugün paylaşıyoruz.

Money20/20 Europe 2018’in Ardından (1/2)

Dünyanın en ilgi çeken FinTech etkinliklerinden biri olan Money20/20 Europe 2018, 4–6 Haziran tarihleri arasında üç günlük yoğun temposu ve 5000’den fazla katılımcısı ile geride kaldı. Her anlamda kendisinden çok söz ettirecek olan etkinlik, şehir seçimi, organizasyonu, oturumların içeriği, startup etkinlikleri, sponsor desteği ve davetli misafir konuşmacıların kalitesi açısından örnek alınabilecek bir etkinlik olmuş. Bu yıl benim de takip ettiğim etkinliğin kısa bir özetini sizlerle paylaşacağım. Kısa diye başlamıştım, ancak kendimi tutamayıp fazla uzun yazmışım. Bu nedenle ikiye bölerek sizlerle paylaşacağım 🙂

Yedi yıldır A.B.D. (Las Vegas), Avrupa (Amsterdam), Asya (Singapur) ve Çin (Hangzhou) olmak üzere, finansal teknolojiler konusunda dünyanın öncü bölgelerinde gerçekleştirilen Money20/20 konferansı “paranın geleceğini oluşturma” sloganı ile dünyanın en iddialı organizasyonu haline gelmiş durumda. İki yıldır Avrupa’da Kopenhag’da gerçekleştirilen konferans bu yıl itibariyle Amsterdam’a taşınmış ve görünen o ki önümüzdeki dört yıl boyunca da burada devam edecek. Amsterdam RAI’de gerçekleşen etkinlik alanı ise baştan aşağı bir “sirk” teması ile dizayn edilmiş. Bence Finansal Teknolojiler alanındaki hız, değişim, yaratıcılık ve etkileşimi ifade etmek için seçilen harika bir tema olmuş. Oturum salonları sirk veya festival alanlarındaki ringlerden esinlenerek isimlendirilmiş.

85 ülkeden, 1500 üzerinde şirket, 5000’den fazla katılımcı ve 480 konuşmacının ilginç içerikleri ile yer aldığı etkinlik kendini sayısal anlamda da kanıtlamış durumda. Bu içeriği üç gün boyuncu takip etmek ise gerçek bir maraton koşucusunun kondisyonuna sahip olmayı gerektirmekte.

Her ne kadar tüm oturumlara girmek zaman, mekan ve uzay bağlamında mümkün olmasa da, bu sınırlar altında ilgi alanıma giren mümkün olduğunca fazla oturuma katılmaya çalıştım. Ancak insan her girdiği oturumda, kaçırdığı diğer oturumların yarattığı stres ile durumu kabul etmek durumunda kalıyor.


Ana Temalar

Konferans programı, günümüzde finansal teknolojiler alanını yakından ilgilendiren:

· Yapay Zeka

· Bankacılık

· Veri ve Analitik

· Blockchain

· Girişimcilik, İnovasyon ve Startuplar

· Kimlik

· Kredi ve Borç Verme

· Ödeme Sistemleri

· Regülasyon

· Perakende ve Ticaret

· Risk, Güvenlik ve Fraud

gibi 11 ana tema üzerine kurulmuş. Bu temaları destekleyen panel, workshop ve case study’lerin yer aldığı oturumlar ise konuların derinlemesine işlenmesinde ve şirket uygulamalarının paylaşılması konusunda programın etkinliğini artırmış.

Açılış Konuşmaları

Açılış konuşmalarında Money20/20 başkanı ve ev sahibi olan Tracey DAVIES, konferansın genel değerlendirmesini ve neden bu yıl Amsterdam’ı seçtiklerini açıklarken, Amsterdam’ın kendilerine sunduğu kolaylıkları, işbirliği ortamını ve belki de Avrupa’nın gelecekteki FinTech merkezi olma yolundaki çabalarının öneminden bahsetti ve bu etkinliğin sağlayacağı faydaları vurguladı.

Tracey DAVIES’in açılış konuşmasından sonra dünyanın en büyük finans kuruluşlarının üst düzey yöneticileri sahnedeydi.

İlk keynote konuşmacısı olan ING Group CEO’su Ralph HAMERS, günümüzde platform bazlı çalışan işletmelerin başarılı olacağından ve dijital bankacılık kapsamda ING’nin yaptıklarından bahsetti. ING Ventures ve ING Innovation Campus gibi yapıların, şirketin oluşturmak istediği FinTech Ekosistemi üzerindeki önemini vurguladı.

İkinci keynote konuşmacısı olan HSBC Group COO’su Andy MAGUIRE, dijital teknolojilerin müşteri beklentilerini nasıl değiştirdiğini ve bu değişimin bankacılık üzerindeki etkilerinden bahsetti. İşin özünde müşterinin olduğunun unutulmamasının altını çizen Maguire, kullanılan dijital teknolojilerin müşteriyi unutmadan şekillendirilmesi gerektiğini belirtti. Kurdukları Teknoloji Danışma Kurulu (Technology Advisory Board) ile inovasyon ajandalarının nasıl şekilleneceğini ve FinTech startupları ile nasıl bir işbirliği modeli geliştireceklerini açıkladı.

Üçüncü keynote konuşmacısı, BBVA CEO’su Carlos Torres VILA idi. Dijitalleşmenin insan yaşamını ve şirketlerin iş yapma biçimlerini nasıl değiştirdiğini ve bunun özünde yatan “veri”nin nasıl kullanılması gerektiğini açıkladı.

VISA Europe CEO’su Charlotte HOGG dördüncü keynote konuşmacısı olarak sahneye çıktığında, Cuma günü İngiltere ve Avrupa operasyonlarında bir donanım hatası sonucu ödeme sistemlerinde yaşanan “hizmet kesintisi”nin vermiş olduğu stres ile özür dileyerek konuşmasına başladı. Financial Times’a göre, bu durum sonucunda İngiltere’de birçok ATM’de para kalmamıştı. Londra’da sadece metroda günde 2.5 milyon temassız işlemin gerçekleştiği düşünüldüğünde durumun VISA tarafından önemi çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Hogg, daha sonra sahneye PayPal’den Jim MAGATS ve Revolut’tan Nikolay STORONSKY’i davet ederek, tüketicilerin satın alma davranışları ile değişen ödeme alışkanlıklarında yaşadıkları deneyimin kolaylaştırılması için neler yapılabileceğini tartıştı. Hogg, VISA’nın Haziran 2018 itibariyle 100 Milyon Dolarlık bir yatırım fonu kurarak Avrupa merkezli erken aşama FinTech’lere yatırımı yapacağını ve FinTech Fast-Track programı ile dijital ödeme çözümlere üreten FinTech’lere de odaklanarak işbirliği olanaklarını geliştireceğini duyurdu.

Keynotelarda en etkileyici isimlerden biri hiç kuşkusuz Apple’ın kurucu ortaklarından ve kişisel bilgisayarın babası olarak kabul edilen Steve WOZNIAK oldu. Wozniak, yapay zekanın geleceğin teknolojilerinin şekillenmesinde önemli bir yere sahip olacağını savundu. Yapay zekanın birçok kullanım alanına sahip olduğunu ve henüz yapay zekanın tam anlamıyla kullanılmadığını belirten Wozniak, yapay zekanın temel bir teknoloji olarak çok farklı olanlarda kullanılacağını ve geleceğin yapay zeka ile çok daha farklı olacağını belirtti. Şimdi Apple’ı yeniden tasarlıyor olsanız neleri farklı yapardınız sorusuna ise Wozniak, “hiçbir şeyi farklılaştırmazdım, çünkü o gün düşünülebilecek herşeyi önceden düşünmüştük” şeklinde cevap verdi.

Bir diğer keynote ise Mastercard’dan Ann CAIRNS idi. Cairns günümüzde insanların sesli asistanlar kullanarak satınalma davranışlarını değiştirdiklerini ve gelecekte konuşma ile gerçekleşen ticaretin insanların alışveriş deneyimlerini farklılaştıracağını savundu.

Naspers CEO’su Bob van Dijk ve PayU CEO’su Laurent Le MOAL ise finansal hizmetlerdeki değişim hızının her zamankinden daha da hızlı olduğunu ve hızın da rekabette çok önemli olduğunu belirttiler. Rekabette geri kalmamak için değişim süreçleri için gereken zamanın kısaltılmasının bir zorunluluk olduğunu belirttiler. Van Dijk, Naspers’ın girişimcilik ruhu ile faaliyetlerini sürdürmesi ve PayU’nun da ödemeler alanında bir Naspers yatırımı olarak faaliyet göstermesi ile kazandıkları güç sayesinde başarılı bir reenkarnasyon gerçekleştirdiklerini belirtti.

Son keynote’u, David BIRCH ve Biocryptology CEO’su Ted Oorbals birlikte gerçekleştirdiler. “Identity at your Service” başlıklı keynote’ta, güvenilir ve kesintisiz bir biyometrik erişim sayesinde fraud’un azaltılması ile finansal hizmet şirketlerinin yeniden güvenilirlik kazanması ve bu böylece müşterilerine birçok farklı alanda kullanabilecekleri olanakları sunabileceklerini ortaya koydular.

Buraya kadar olan bölümde açılış ve keynote oturumlarını özetledim. İkinci bölümde tema oturumlarının detayları, Payments Race, Money 20/20’de Türkler, ülkelerin katılımları gibi konuları aktaracağım.

Money20/20 Europe 2018’in ardından (2/2)