Bankalar, beklentilerin ötesindeki Amazon’a ne kadar hazır?

13 Haziran 2018
296 Görüntüleme

Bir teknoloji devinden beklendiği gibi Amazon beklenmedik olanı yaparak bizleri şaşırtabilir. Bankacılık sektörü olacakları önceden görüp şimdiden strateji geliştirmek zorunda.

Uzun süredir Google, Apple, Facebook ve  Amazon’un oluşturduğu (GAFA) dörtlüsünün teknoloji dünyasında yarattıkları değişim ve milyarlarca insana ulaşarak oluşturdukları ekonomi üzerine okuyup, dinleyip ardından içerik üretiyoruz. Son beş yılın yükselen eğilimi Finansal Teknolojiler (FinTech) açısından bu dörtlünün bankacılık sektörüne adım atarsa bankaların neler yapabileceği veya yapması gerektiğini tartışırken bir diğer yandan regülasyonun alması gereken önlemleri ve uyum süreçlerini masaya yatırıyoruz.

BigTech olarak da adlandırılan GAFA dörtlüsünün, bankacılık ve finans sektörü açısından TechFin gibi yeni bir kavram üstünden strateji belirlemesi şüphesiz ki geleneksel bankacılık ve finans şirketleri açısından sıkıntılı günler yaratabilir, bu gayet açık bir durum. Milyarlarca insanın cebine girmeyi başaran markalara karşı yerel ve ulusal bankaların elindeki silahların sayısı maalesef fazla değil. Ancak tehlike teknoloji arenasında gerçekleşecek bir savaştan çok hiç beklenmedik strateji ve adımlarla gelebilir.

FinTech dünyasının en saygın fikir liderlerinden David Birch bu noktayı ele alarak, “Amazon bir banka olmayacak, belki neo-banka olabilir ama tüketici ile ilişkilerini çok daha farklı bir açıdan ele almaları muhtemel” diyor.

Bankalar açısından teknoloji bir araç ve bu aracın üzerine inşa edilmiş, regülasyonlar ile sınırlanan ve yetkilendirilen hizmetleri bulunuyor. Bu yapının temelinde yatan unsur ise belirli bir faiz veya katılım kazancı karşılığı müşterilerinden mevduat toplamak. Daha sonra bunu daha yüksek bir faiz ile başka müşterilere satmak. Oysa Amazon’un işi para alıp satmak değil, paranın dışında ne varsa onları mükemmel bir müşteri deneyimi ile tüketicilerle buluşturmak. “Amazon bankaların düşük faiz kazançlarına ilgi göstermek ister mi?” diye soruyor Birch.

Peki, Amazon’un ilgisini çeken şey paranızdan faiz geliri elde etmek değilse ne olabilir? Elbette paranızın kendisi. Amazon, bir bankaya yatıracağınız mevduatınıza alacağınız faizden daha fazla oranda bir indirimi size vermeyi teklif etse tercihiniz ne olurdu? Üstelik teklif bu kadar basit olmanın çok daha ötesinde gerçekleşebilir.

Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren PSD2 ile birlikte artık müşteriler banka hesap bilgilerine üçüncü tarafların erişmesine izin verebilecekler. Altı aylık ücretsiz Amazon Premium hesabı için banka hesap bilgilerinizi Amazon’un erişimine açar mısınız? Market alışverişlerinizde ekstra yüzde 5 indirim için banka ekstrenizi Amazon ile paylaşır mısınız? Peki sürekli olarak size sunulan yüzde 10 ila 20 arasında değişen indirim oranları için mevduatınızı Amazon’un yönetmesine izin verir misiniz? Sorun teklifin ne kadar cazip olduğu veya sizin kararınızın ne olacağından ziyade bankaların bu konuda yapabilecekleri hiçbir şeyin olmaması.

Artık büyük veri, veri analitiği, yapay zeka gibi kavramlar hiç olmadığı kadar çok önemli hale geliyor. İş dünyasındaki değişim yeniliklere ayak uydurmak değil, yıkıcı yaklaşımları önceden keşfetmek haline geldi bile. Regülasyonun sizi ne kadar koruyabileceğini düşünüyorsunuz? O güne ne kadar hazırsınız?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.