Çin’in mobil ödeme uygulamaları ABD bankalarını neden korkutmalı?

13 Haziran 2018
225 Görüntüleme

Kimi uzmanlara göre son dönemde Çin ve ABD arasında ticaret savaşları başlamış durumda. İşin mobil ödeme ve FinTech ayağı ise ABD bankaları için korkutucu bir senaryoyu içeriyor olabilir.

Çin’in Dünya Ticaret Örgütü üyeliği sonrası yaşadığı son sürat gelişim kesinlikle dikkat çekici. Dünyanın üretim fabrikasından dünyanın yenilik fabrikasına dönüşen Çin, finans dünyasını da derinden etkileyen yeniliklere imza atmış durumda. Özellikle mobil ödeme uygulamalarının ülkedeki yaklaşık 1 milyar kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılması bu alandaki Alipay ve WeChat gibi uygulamaların dünya pazarındaki ağırlığının artmasını da sağlamış durumda.

Bloomberg’de yayınlanan “Why China’s Payment Apps Give U.S. Bankers Nightmares” başlıklı bir makale iki ülke arasındaki rekabeti tam da buradan, yani mobil ödeme ve bankacılık açısından ele alıyor. Jennifer Surane ve Christoper Cannon imzalı makale, gençlerin hepsinin ücretsiz bir şekilde mesajlaştığı, alışveriş yaptığı ve para transferi gerçekleştirdiği ifadesiyle başlıyor.

Bunun ABD’li bankalar için korkutucu bir senaryo olduğu ifade edilen makalede, ABD finans sektörü üyelerinin kullanım ücreti odaklı yaklaşımını derinden etkilediği belirtiliyor. Makaleye göre Çin’e seyahat eden tüm batılı banka ve kredi kartı firması yöneticileri aynı endişeye sahip: Ödemeler bizler olmadan daha ucuz ve kolay bir şekilde yapılabiliyor!..

Rakamlar Çin’in lehine

Alipay ve WeChat’in sırasıyla aylık 520 milyon ve 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen makalede, Aite Group’un araştırmasına göre tüketicilerin 2016 yılında bu iki servis üzerinden gerçekleştirdiği işlem hacmi 3 trilyon dolara yakın. Bu, Çin’de satılan tüm tüketim mallarının yaklaşık yarısı demek.

Bununla birlikte ABD’li tüketicilerin nakit olmayan ödemeler için bankalara olan güvenlerinin sürdüğü ifade ediliyor. PayPal, Apple ve Google tarafından işletilen mobil cüzdan servislerinin bu yaklaşımı zedelemediği kaydedilirken, Nilson Report’un hazırladığı bir rapora göre ABD’de mağazaların kart ve mobil ödeme için ödedikleri ücretlerin bir kısmının Alipay ve WeChat nedeniyle azaldığına değiniliyor. Rakamlara baktığımızda ise bu miktar yıllık yaklaşık 90 milyar dolar.

Alipay’in geçen yıl itibariyle ABD pazarına girdiği ve New York’taki pek çok taksinin Alipay üzerinden ödeme kabul etmeye başladığı belirtilirken, Alipay’in giriş sebebinin Çinli turistlere yardımcı olmak üzerine kurgulandığı, fakat pek çok sektör temsilcisinin bununla sınırlı kalınmayacağını ifade ettiği de makalede kendine yer buluyor.

Bir tasarruf noktası olarak Alipay

Çinli tüketicilerin birikimleriyle daha fazla tasarruf yapmaya başladığı belirtilen makalede Alipay’in tıpkı mevduat toplayan bankaları andıran bir rol de üstlendiği ifade ediliyor. Bunun, bankalar için ayrı bir kayıp dalgası yaratabileceğine vurgu yapılan makalede sadece Alipay’in geçen yıl 243 milyar dolar ile dünyanın en büyük para piyasası fonu haline geldiğinin altı çiziliyor.

Gidilecek çok yol var

Yine de bu durumun henüz ABD’li bankaları aşırı riskli hale getirmediğinden söz edilen makalede, ABD’li tüketicilerin bankalarıyla uzun süredir devam eden bir ilişkisi olduğu ifade ediliyor. Müşterilerin çoğunun halen yerel bir şubede ‘paralarını ziyaret ettikleri’ belirtilen makalede, ABD’li bankaları zayıflatacak bu tip girişimlerin Alipay ve WeChat ile sınırlı olmadığına dikkat çekiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.