FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık’ta üç yıl içinde 2.900 banka şubesi kapanabilir.

Tüketici grubu Which? araştırmaları, Birleşik Krallık genelinde her ay 60 banka şubesinin kapandığını ve RBS’in bu “yarışta” ipi göğüslediğini gösteriyor. Yapılan açıklamaya göre, 2015 ile 2018 yılı sonu arasındaki üç yıllık süreçte, 2.868 banka şubesi kapanmış olacak. Bankaların açısından bakıldığında, her geçen gün daha fazla müşterinin online işlemlere yönelmesi şubelerin müşteri sayılarının azalmasına neden oluyor. Which? ise bu trend neticesinde şube yoluyla bankacılık kullanan pek çok müşteriye sunulan hizmetin aksamasıyla nihayet bulacağı konusunda uyarıyor.

Bölgesel açıdan bakıldığında 368 banka şubesiyle en büyük küçülme İskoçya’da gözlenecek. Bunun sonrasında Güney Doğu, Kuzey Batı ve Güney Batı bölgeleri geliyor. Bankaların ticari açıdan almaları gereken kararın oldukça net olduğunu hatırlatan Which? Para Uzmanı Gareth Shaw, “Buna karşın bankaların kapıya kilit vurmadan önce müşterilerinin ve hizmet sundukları toplulukların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmaları gerekiyor.” diye konuştu.

Access to Banking Standards sözleşmesi

Ülkede faaliyet gösteren bankalar, 2015 yılında “Bankacılık Standartlarına Erişim” adlı bir sözleşmeye imza atmıştı. Bankacılık sektörü genelinde müşterek bir sözleşme olarak tasarlanan bu belge, bankaların bu gibi kapanmalar söz konusu olduğunda müşterilerine de söz hakkı tanımaları ve alternatif hizmetler konusunda bilgilendirici olmaları gerektiği belirtiliyor.