Yeni nesil teknolojiye kucak açan HSBC, göstergelerin olumlu devam etmesi durumunda bu alanda 15 ile 17 milyar dolar arası yatırım yapmaya hazır.

Bankanın yakın geleceğe ilişkin stratejilerini paylaşan HSBC Grup CEO’su John Flint, kurumun büyüklüğünden ve gücünden faydalanarak henüz gelişmekte olan teknolojilere yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Toplam yatırımın 15 ile 17 milyar dolar arasında olabileceği belirtilirken, yıllık gelir-gider dengesinin de gözetileceği ifade edildi.

Bir süredir yeniden yapılanma sürecinden geçtiklerini söyleyen Flint, “Şimdi HSBC için büyüme moduna geri dönme vakti. Mevcut stratejimiz sorunsuz biçimde yürüyor ve gelecekteki kârlı büyüme için güçlü bir zemin sağlıyor. Stratejimizin bir sonraki aşamasında, başta Asya ve kendi dahili ağımız olmak üzere güçlü olduğumuz alanlarda büyümeyi hızlandırmak istiyoruz.” dedi.

Asya bölgesindeki projeler öncelik kazandı

HSBC bu hedeflere ulaşmak için bazı öncelikler belirlemiş durumda. Bunlar arasında Hong Kong’daki yatırımların artırılması, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ne dahil olmak ve düşük karbon ekonomisine geçişte aktif rol oynamak yer alıyor. Şirket ayrıca dijital becerilerini artırıp, iş ortaklıklarını da geliştirmek istiyor.

2018 ile 2020 arasındaki iki yıllık dönemde bankanın çekirdek sermaye yeterelilik ortanının (CET1) yüzde 14 üzerinde olması planlanıyor. Banka son beş mali çeyrekte bu oranın üzerinde kalmayı başardı. HSBC teknoloji alanındaki yatırımlarına çok başladı: Banka geçtiğimiz aylarda yapay zeka ve dijital teknolojilere yaptığı 2,3 milyar dolarlık yatırımla gündeme gelmişti.