RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak

22 Haziran 2018
179 Görüntüleme

Royal Bank of Canada (Kanada Kraliyet Bankası) Başkanı ve CEO’su Dave McKay, düzenlenen yatırımcı toplantısında 2018 yılı için ilginç bir öngörüde bulundu. Bankanın bu yıl sadece teknoloji araştırmaları ve yapılandırmaları için 3,2 milyar Kanada Doları (2,4 milyar ABD doları) harcayacağını belirtti.

Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda, 2017 yılında teknolojiye 2,9 milyar, bir önceki yıl ise 2,6 milyar Kanada Doları yatıran banka, dijital altyapı noktasında büyümesini hızlandıracak.

CEO aynı zamanda 520 milyon Kanada Doları’nın operasyonel maliyetleri düşürecek yeni yolların bulunmasında yatırım kaynağı olarak kullanılacağını belirtti. Açıklanan rakamlarla beraber, son dört yıllık dönemde altyapı ve destek maliyetlerinin nispeten sabit kaldığı da Dave McKay’in değindiği diğer bir nokta oldu.

Teknoloji tarafında yapılacak yatırımların hacmi, güvenlik alanında yeni ihtiyaçlar ortaya çıkaracağı, Royal Bank of Canada siber güvenlik harcamalarını da iki katına çıkarmayı düşünüyor. Yaşanabilecek olası bir başarılı hack saldırısı, bankanın tasarruf planında ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Otomasyon, tasarrufa dönüşüyor

Peki, böylesine büyük yatırımlar ve harcamalar neden yapılıyor? Yine CEO Dave McKay’in yaptığı açıklamaya göre, bankanın son dört yıllık periyot içerisinde yaptığı otomasyon, sistem konsolidasyonu ve yeniden kullanım yatırımları 430 milyon Kanada Doları tasarruf yapmasını sağlamış.

Görüldüğü üzere, bu yatırımlar gelecekte operasyonel maliyetlerin düşürülmesi hedeflenerek yapılıyor. Diğer taraftan bankalar mobil işlemlerde yıllık % 33’lük büyüme ve çekirdek sistem işlemlerinde yıllık yüzde 8’lik bir büyüme gerçekleştiriyorlar.

Son olarak, bankalar yapay zeka ve veri analizi platformları için 225 milyon Kanada Doları yatırım yaptılar. Bu araştırmaların ışığında veri havuzunun önümüzdeki iki yıl içinde tam 10 kat büyümesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.