RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak

22 Haziran 2018
348 Görüntüleme

Royal Bank of Canada (Kanada Kraliyet Bankası) Başkanı ve CEO’su Dave McKay, düzenlenen yatırımcı toplantısında 2018 yılı için ilginç bir öngörüde bulundu. Bankanın bu yıl sadece teknoloji araştırmaları ve yapılandırmaları için 3,2 milyar Kanada Doları (2,4 milyar ABD doları) harcayacağını belirtti.

Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda, 2017 yılında teknolojiye 2,9 milyar, bir önceki yıl ise 2,6 milyar Kanada Doları yatıran banka, dijital altyapı noktasında büyümesini hızlandıracak.

CEO aynı zamanda 520 milyon Kanada Doları’nın operasyonel maliyetleri düşürecek yeni yolların bulunmasında yatırım kaynağı olarak kullanılacağını belirtti. Açıklanan rakamlarla beraber, son dört yıllık dönemde altyapı ve destek maliyetlerinin nispeten sabit kaldığı da Dave McKay’in değindiği diğer bir nokta oldu.

Teknoloji tarafında yapılacak yatırımların hacmi, güvenlik alanında yeni ihtiyaçlar ortaya çıkaracağı, Royal Bank of Canada siber güvenlik harcamalarını da iki katına çıkarmayı düşünüyor. Yaşanabilecek olası bir başarılı hack saldırısı, bankanın tasarruf planında ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Otomasyon, tasarrufa dönüşüyor

Peki, böylesine büyük yatırımlar ve harcamalar neden yapılıyor? Yine CEO Dave McKay’in yaptığı açıklamaya göre, bankanın son dört yıllık periyot içerisinde yaptığı otomasyon, sistem konsolidasyonu ve yeniden kullanım yatırımları 430 milyon Kanada Doları tasarruf yapmasını sağlamış.

Görüldüğü üzere, bu yatırımlar gelecekte operasyonel maliyetlerin düşürülmesi hedeflenerek yapılıyor. Diğer taraftan bankalar mobil işlemlerde yıllık % 33’lük büyüme ve çekirdek sistem işlemlerinde yıllık yüzde 8’lik bir büyüme gerçekleştiriyorlar.

Son olarak, bankalar yapay zeka ve veri analizi platformları için 225 milyon Kanada Doları yatırım yaptılar. Bu araştırmaların ışığında veri havuzunun önümüzdeki iki yıl içinde tam 10 kat büyümesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu

yazar05 - 23 Mart 2019

Romanya merkezli Banca Transilvania, FinTech'lerin banka hizmetleri ile entegrasyonunu test etmesine imkan sağlayacak açık bankacılık platformu duyurdu. BT Açık Bankacılık…

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor

yazar05 - 23 Mart 2019

JPMorgan Chase & Co, stajyerleri işe alırken nörobilim tabanlı video oyunlarını kullanmak istiyor. Şirketin amacı aday havuzunu odaklı bir şekilde…

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı

yazar05 - 23 Mart 2019

Apple, ödemeler için API entegrasyonu geliştirilen Stamplay firmasını 5.6 milyon dolara satın aldı. Venture Beat'in haberine göre Roma merkezli girişim…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.