Brezilya merkez bankası, ülkenin finansal düzenleyicileri arasında bilgi alışverişini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan Blockchain platformunun detaylarını açıkladı.

Pier‘ olarak adlandırılan blockchain teknolojisi Brezilya Merkez Bankası’nın kendi IT departmanı tarafından geliştirildi. Pier, merkezi banka ve diğer yerel düzenleyiciler arasında verileri güvenli bir şekilde paylaşmak için kullanılacak. Pier özellike, Merkez Bankası, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Özel Sigorta Müfettişliği ve Ulusal Emeklilik Fonları Kurumu arasında veri alışverişi sağlayacak.

Merkezi olmayan bir muhasebe aracı olarak blockchain teknolojisi, BSB tarafından özellikle “operasyonel hiyerarşik üstünlük” yaratarak merkezi bir kuruluşa olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu Brezilya’daki düzenleyiciler arasındaki iletişimi dijitalleştirmek ve otomatikleştirmek için büyük bir sıçrama olarak değerlendirilebilir.

Merkez bankası, Pier’in idari yaptırım süreçleriyle ilgili bilgilere erişim sağlayarak bir katılımcının gerçek zamanlı olarak, herhangi bir bilgiye erişiminin mümkün olduğunu söylüyor. Pier uygulamasının 2018 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Araştırmayı özetleyen kapsamlı teknik rapor, Brezilya Merkez Bankası’nın Hyperledger Fabric, R3’ün Corda ve JP Morgan liderliğindeki Quorum bloklarıyla olan çalışmasını ortaya koymaktadır. Bu raporda, ülkenin yerel bankalararası ödemelerin desteklendiği gerçek zamanlı bir brüt ödeme (RTGS) sisteminin geliştirildiğini görmek mümkün.

Haberi hazırlayan Seda İNCİ‘ye teşekkür ederiz.