İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Moser, merkez bankasına ait dijital para birimleri (CBDC) geliştirmeye ilgi duyduklarını açıkladı.

Zug Crypto Valley Konferansı sırasında Business Insider’ın sorularına cevap veren Moser, merkez bankaları arasında CBDC ve ulusal kripto para birimlerinin yüksek öncelikli hedefler arasında yer aldığını belirtti. Buna rağmen, “finansal istikrarı korumak için” şimdilik ilerlemeler yavaşlamış durumda.

“Herkesi telaşlandıran bu teknik sorun, kavramsal politikalarda ikinci sırada geliyor. Bu yüzden durum şu an aynen şu şekilde: Herkes kripto değerleri izliyor, bazıları onlar üzerinde deneyler yapıyor. Evet, yavaş işleyen bir süreç ama ben herkesin birinin öne çıkıp ilk somut adımı atmasını beklediğini düşünüyorum.”

Moser’a göre, bu yavaş ilerleyişin bir nedeni de, kripto paraların ardındaki teknoloji olan Blockchain’in, İşviçre’nin bir “e-Frank” girişiminde bulunması için henüz yeterince olgunlaşmamış olması.

“Çünkü CBDC’ler doğrudan bankalarla rekabet edecekti, bu da herhangi bir girişimin dikkatlice, belki de üzerinden birkaç defa geçerek yapılmaması gerektiği anlamına geliyor. Bu yüzden İsviçre Ulusal Bankası’nın kripto değerlere karşı tarafsız olduğunu söyleyebiliriz.”

Şimdilik tarafsız olarak nitelendirebileceğimiz bu bakış açısına rağmen, İsviçre dijital birim dostu bir ülke olarak tanınmaya başlandı bile. Bu gelişmelerin önümüzdeki dönemde nasıl kararların yolunu açacağını ise hep beraber göreceğiz.