Kanada Ulusal Bankası (National Bank of Canada – NBC) KOBİ müşterilerine yönelik Easy Pay adlı mobil POS çözümünü tanıttı.

Montreal merkezli FinTech girişimi Mobeeware tarafından geliştirilen NFC destekli mobil ödeme terminalleri, Global Payments iş ortaklığında üretildi. Türkiye’de de oldukça popüler bir FinTech trendi olan mobil POS çözümleri, hiçbir ek donanıma gerek kalmaksızın, sadece bir akıllı telefon kullanarak temassız ödeme kabul etmeyi mümkün kılıyor. Easy Pay’in donanım gerektirmiyor olması, özellikle büyük ölçekli yatırım yapmaktan kaçınan KOBİ’ler tarafından ilgi görüyor. NBC Kanada’da bu çözümü sunan ilk finans kuruluşu olduğunu belirtiyor.

Easy Pay ile Samsung Pay, Google Pay ve Apple Pay gibi çeşitli mobil cüzdanlar üzerinden ödeme kabul etme olanağı sağlanırken, müşteriler fişlerini e-posta ile alma hakkına sahip oluyor.

NFC destekli Samsung Galaxy akıllı telefon serisinin mobil ödeme terminali olarak kullanılabildiği sistem, FinTech Futures haberine göre Galaxy S7 ve üzeri modeller üzerinden Mastercard ve Visa temassız kredi kartlarıyla uyumlu çalışıyor.

Yakın mesafe iletimi (NFC) teknolojisinden faydalanan National Bank Easy Pay çözümü, kullanıcıya ait hassas veriyi şifreleyip güvence altına alıyor. Bu sayede müşteriye ait hiçbir bilgi işletmenin cihazına aktarılamıyor. Yakın dönemde yine işletmeler için duyurulan Interac e-Transfer, Apple Pay ve Google Pay dijital cüzdan servisleriyle uyumlu temassız bir banka kartı olarak işlev görecek ve Easy Pay’in tamamlayıcısı olacak.