CB Insights tarafından yayımlanan yeni araştırma raporu, Amazon’un FinTech alanında yaptığı çalışmaları detaylandırdı.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Andreessen Horowitz’in genel ortağı olan Alex Rampell, finansal hizmetlerde büyük bir hamle yapabilecek ve farklılık yaratabilecek teknoloji devlerinden bahsetti:

“Bu konuda Amazon müthiş ön plana çıkıyor. Amazon’un size daha düşük borç ödemeleri sağladığını veya size bir banka hesabı verdiğini düşünün. O zaman Amazon’da daha fazla ürün satın alırsınız.”

Amazon’un bankacılık sektörüne gireceği söylentileri her geçen yıl daha da yükselirken; Amazon’un neyi sunduğu ve ürettiği, nelere yatırım yaptığı, Amazon’un son ürünlerinin bize şirketin gelecek hedefleri hakkında ne anlattığı, kısacası şirketin finansal hizmetlerde mevcut stratejisini anlamak büyük önem taşıyor.

Bu maddelerden yola çıkarak geldiğimiz noktada, Amazon’un yeni nesil banka oluşturmaya çalıştığını söylemek zor. Ancak şirketin odaklandığı finansal hizmet ürünlerine baktığımızda, bu gelişmelerin Amazon’un ana stratejik hedefine hizmet ettiğini görüyoruz: Amazon ekosistemine katılımı arttırmak.

Sonuç olarak, inşa ettiği ve bizlere sunduğu hizmetlerle şunları amaçlıyor:

1. Amazon’daki satıcı sayısını artırmak ve her satıcının daha fazla satmasını sağlamak
2. Amazon’daki müşteri sayısını artırmak ve her müşterinin daha fazla harcama yapmasını sağlamak
3. Alım/satım konusunda yaşanan sürtüşmeleri azaltmaya devam etmek

Bu maddeleri incelediğimizde bir bakıma, Amazon’un kendisi için bir banka inşa ettiğini söyleyebiliriz. – ve bu da şirketin mevduat depolayan bir banka kurmasından daha zorlu bir süreci beraberinde getiriyor olabilir.

Amazon’un bankacılık, finansal hizmetler ve FinTech’le ilgili yaptığı çalışmaları detaylandıran rapora buradan ulaşabilirsiniz.