FinTech dünyasında satın alma ve birleşmeler durmak bilmiyor. Son olarak Londra Menkul Kıymetler Borsası, okyanus ötesi bir yatırım gerçekleştirdi.

FinTech şirketlerine yalnızca bankalar ya da girişim sermayesi fonları yatırım yapmıyor. Son örnekte olduğu gibi borsalar da alıcı konumunda bulunabiliyor. ABD merkezli AcadiaSoft’un azınlık hisselerini satın alan Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) bunun en yeni örneği.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın marj hesaplamalarını daha da hızlandırmak ve satışa konu olmayan türev piyasalarında işlem yapmak için yatırım yaptığı açıklanan AcadiaSoft, ulaştığı büyüklük ve işlem hacmi ile biliniyor.

Boston merkezli şirketin sahip olduğu patent üzerinden geliştirilen çözüm, halihazırda 200 binin üzerinde anlaşmanın marj süreçlerini otomatikleştirmiş durumda ve günlük 400 milyar dolarlık teminat kullanan 700’ün üzerinde şirket tarafından kullanılıyor. AcadiaSoft’un sahibi ise 13 banka ve üç büyük altyapı sağlayıcısının oluşturduğu bir konsorsiyum.

LSE’nin üst düzey yöneticilerinden Daniel Maguire, AcadiaSoft’tan aldıkları hissenin genişleme politikalarına uygun bir yatırım olduğunu kaydediyor. Piyasa katılımcılarının sermaye ve operasyonel verimliliklerini üst düzeye çıkaran ve riski azaltmaya yardımcı olan entegre hizmetlerin bulunmasını önemli bir konu olarak tanımlayan Maguire, AcadiaSoft’a yaptıkları yatırımın bu süreci kolaylaştıracağını ifade ediyor.