Kripto paralar sonsuza kadar varlığını koruma fikriyle kurgulanmıyor olsa da, yapılan araştırmalar kaderine terk edilmiş ve piyasadan çekilmiş kripto para projelerinin düşünülenden çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

CCN tarafından paylaşılan kripto para birimlerinin pazardaki hareketlerini izleyen iki ayrı portal, Coinopsy ve Dead Coins’in verilerine göre, 1.000’in üzerinde kripto para projesi, kendi aralarında milyarlarca dolarlık BTC ve ETH değerine sahip olmalarına rağmen, herhangi bir gelişme veya gelecek aktivitesi göstermiyorlar.

Küresel güvenlik kurumları yüzlerce kripto parayı yasaya uygunluk yönünden incelerken, amatör yatırımcılar yaptıkları milyonlarca dolarlık yatırımları için almaları gereken önlemlerin farkında bile değillerdi. Bu durum da CryptoMeth, OreoCoin ve Snowballs gibi kripto paralar için alarm zillerini çalmaya yetti.

Sahte ICO’lar pazarın büyük bir bölümünü kapsıyor

Kripto paraların yürürlükten kalkmasını tetikleyen unsurlar; dolandırıcılar tarafından yaygın bir biçimde kullanım, web sitesi kapatılması, “pump and dump” için kasıtlı olarak terk edilen kodlar, cüzdanlarda oluşan arıza ve hatta proje geliştiricisinin hayatını kaybetmesi gibi geniş bir skalada seyrediyor.

Durum hakkında Bloomberg iş piyasası yazarı Aaron Brown şöyle diyor:

“Açıkçası ICO pazarında belirgin bir sahtekarlık ve trend var. ICO’ların yüzde 80’inin dolandırıcılık üzerine olduğunu ve yüzde 10’un da kaynak eksikliğinden dolayı piyasaya arzından kısa bir süre sonra başarısız olduğunu gördüm. Kalan yüzde 10’un da çoğu muhtemelen başarısız olacaktır.”

Son olarak Satis Group’un hileli ICO’lar ile ilgili yaptığı araştırmayı da hesaba katmak gerekiyor. Bu birimler 2017 yılında 1 milyar doların üzerinde artış yaşarken, 271’in üzerinde şirkette yapılan analizlerde şüpheli operasyonlar, taklit edilen resmi evraklar ve sahte şirket çalışanları ile karşılaşıldı.