Kısa süre önce Polonya’da hizmete sunulan Apple Pay, 10 gün içinde Google Pay’in önüne geçmeyi başardı.

2014 yılında ABD’de ilk kez duyurulmasının ardından zamanla 23 farklı bölgede hizmete sunulan Apple Pay Polonya’daki kullanıcılar tarafından hızla benimsenmişe benziyor. Apple Insider’ın haberine göre Haziran ayı ortasında bu ülkedeki kullanıcılarına açılan Apple Pay, sadece 10 gün içinde Kasım 2016’dan bu yana hizmet veren Google Pay’i geçmeyi başardı.

Ülkedeki Android cihaz kullanıcılarının yüzde 64’lük penetrasyona sahip olmasına rağmen 25 bininci kullanıcıya ancak dört ay sonra ulaşabilen Google Pay, sonradan artış hızını yükseltse de 300 bine yeni ulaşabilmiş durumda. 557 bin iOS kullanıcısına karşın 22 milyon Android kullanıcısının bulunduğu ülkede Apple Pay ilk 10 gününde 200 bin kullanıcı tarafından tercih edildi.

Haberde yer alan verilere göre bu farkın ardında iki servisin ödeme altyapısındaki ihtiyaçları yatıyor. Google Pay’in Android’de NFC tabanlı ödeme yapmanın tek seçeneği olmadığının etkili olduğu kaydedilen yazıda, buna karşın Apple Pay için NFC zorunluluğu olduğu belirtiliyor. Pek çok Apple cihazı NFC desteğine uzun zamandır sahipken, ülkedeki NFC destekli Android kullanıcılarının ise toplamda küçük bir orana sahip olduğu ve yaklaşık 1 milyon kullanıcı olduğuna dikkat çekiliyor.

Diğer yandan Apple Pay’in bu hızını koruyarak toplam sayıyı daha da yükseltmesi bekleniyor. Servis, ülkede sekiz banka tarafından desteklenmekle birlikte ülkenin en büyük bankası olan PKO BP henüz müşterilerine Apple Pay ile ödeme yapma olanağı vermiyor. Hem PKO BP hem de daha küçük ölçekli kurumların Eylül ayından itibaren sistemleriyle entegrasyonu tamamlayacağı ifade ediliyor.