Oracle, Avrupa’da FinTech inovasyon programını başlatmak için Belçika’nın Brüksel şehrini seçti.

Oracle, Avrupa’daki FinTech girişimleri ve dijital bankacılık şirketleriyle müşterek maddi çıkara dayalı iş birlikleri kurmak için bölgeye takviye ekip ve kaynaklar yönlendirmeyi planlıyor. Teknoloji devi, bu hedeflerine ulaşmak için B-Hive ile birlikte çalışacak. B-Hive bankaları, sigortacıları ve pazara altyapı sağlayan şirketleri ortak zorluklar üzerinde çalışmak için bir araya getiren ve girişim ekosisteminde bağlantılar kuran bir platform olarak biliniyor.

Brüksel’i seçme gerekçesini Avrupa’daki merkezi konumu olarak açıklayan Oracle, ayrıca Avrupa Birliği’nin lider kuruluşlarının da bu şehirde yer aldığını ekledi.

Bu ilişkinin, Belçika ve Avrupa’da finansal inovasyonun hızlanmasında gerçek bir ivme yaratmasını beklediklerini ifade eden Belçika Maliye Bakanı Johan Van Overtveldt, “Oracle’ın inovasyon programı için şehrimizi seçmesi, Brüksel’i FinTech için Avrupa genelinde bir merkez olarak güçlendirecek ve böylece FinTech, sigorta ve pazar altyapıları gibi niş finans faaliyetlerini çekmeye odaklanma stratejimize katkıda bulunacak.” diye konuştu.

Şirketin Avrupa’daki açılımını yönetecek olan Oracle Kıdemli İnovasyon Direktörü Rik De Deyn ise Brüksel’in Avrupa’daki birçok finans merkezinden kolaylıkla erişilebilir olduğuna dikkat çekti ve “Ayrıca Avrupa Komisyonu’na da bir hayli yakın olacağız.” diye ekledi.

FinTech Futures haberine göre Oracle ve B-Hive Europe ile daha önce çalışan FinTech şirketleri arasında Blockchain odaklı entegrasyon ve geliştirme şirketi IntellectEU ve müşteri veri platformu NGData bulunuyor.