Banka ve kredi kartı uygulamalarıyla müşteri memnuniyeti geçtiğimiz yıl yüksek seviyelere ulaşırken, hizmet sağlayıcılarıyla ana iletişim yolu olarak dijitali seçen müşteri sayısında da büyük artık yaşandı.

J.D. Power tarafından yapılan 2018 Amerika Bankaları Memnuniyet Araştırması ve Amerika Kredi Kartı Memnuniyet Araştırması’na göre bankalar ve kredi kartı şirketleri, diğer tüm sektörler içinde en yüksek uygulama memnuniyetine ulaştı.

Banka ve kredi kartı müşterileri hızla mobil uygulamalara yöneliyorlar

Mobile Payments Today haberine göre araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde:

  • Banka müşterilerinin yüzde 43’ü geçtiğimiz üç ay içerisinde mobil uygulamaları tercih ederek, mobilin sektör için kritik bir iletişim kanalı olmasını sağladılar.
  • Müşterilerin yüzde 80’den azı bankaları ve kredi kartı uygulamaları tarafından sunulan özelliklerin tamamını anlamış olsalar da, bu bile müşteri memnuniyetinde yüksek bir etki yaratmayı başardı.
  • Müşteri memnuniyetinin, uygulamalarını ayda 12 kez veya daha fazla kullananlar arasında, uygulamalarını ayda 3 kez veya daha az kullananlara oranla çok daha yüksek olduğu görüldü.
  • Araştırmada en yüksek performansı gösteren uygulamalar, yüksek işlevsellikle ve performansı harmanlayıp, çoklu giriş güvenliği seçenekleri, uygulama içi sohbet özellikleri ve hesap yönetimi özellikleriyle ön plana çıktılar.

Araştırmayı yöneten  J.D. Power Finansal Hizmetler Kıdemli Direktörü Bob Neuhaus, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Mobil uygulamalar hızlı bir şekilde banka ve kredi kartı müşterileri için birincil etkileşim kanalı haline geldikçe, formülün uygulanabilirlik açısından doğru olması, sunulan yeni özellikler ve müşteri katılımı, marka avukatlığı ve sadakatin anahtarı haline geldi. Genel memnuniyet artıyor olsa da, hem bankaların hem de kredi kartı şirketlerinin, müşterilerinin tüm özellikleri anladığından emin olmak için mücadeleye devam etmeleri gerekiyor.”