İsviçre’deki UBS şubelerini ziyaret edenler yatırım tavsiyelerini yapay zeka destekli bir animasyon karakterden almaya başlıyor.

Yapay zekanın finans sektöründeki çeşitli personellerin yerini alması tüm sektörün beklediği bir olay. Güncel örneklerden biri ise UBS ve IBM işbirliğiyle ortaya çıktı. Finextra’nın haberine göre UBS’in İsviçre’deki şubelerini test eden müşteriler bilgi güncelleme ve varlık yönetimi konusunda yapay zeka destekli bir animasyon karakterle ‘görüşecek’. Burada biri tamamen animasyon diğeri ise insan görünümlü bir sanal müşteri temsilcisi olmak üzere iki şube personeli bulunduğunu ekleyelim.

İki aylık bir test çalışmasıyla başlayan uygulamada UBS, IBM’in Watson isimli yapay zeka platformu ile avatar için FaceMe ile birlikte çalıştı. Müşterilerle Almanca konuşacak olan Fin isimli animasyon karakter kredi kartı başvurusu alma, fatura adresi güncelleme gibi temel sorunlar için yardımcı olacak.

İkinci danışman ise görüntü olarak bir insana oldukça benziyor ve Daniel Kalt ismine sahip. Bu karakter için 100’den fazla dijital fotoğraf elden geçirilmiş ve olabildiğince bir insana benzemesine gayret edilmiş.

IBM’in Watson teknolojisiyle donatılan Daniel Kalt’ın kullanımı için UBS’in Zürih şubesinde 10 personeli kapsayan bir eğitim programı da gerçekleştirilmiş. UBS, hem Fin hem Daniel Kalt’ın müşterilerin taleplerini en iyi şekilde karşılayabilmek için özel geliştirilmiş bir bilgi seti ile donatıldığını belirtiyor.