Sberbank online ödeme işlemlerinde Google Pay desteği sunmaya başladı. Böylelikle Google’ın ödeme servisi Rusya’ya girmiş oldu.

Rusya’da online alışveriş yapmak, Google Pay ile Sberbank müşterileri için biraz daha kolaylaştı. Online bir satış noktasında ödeme yapmak isteyen kullanıcıların sadece Google Pay hesaplarına giriş yapmaları gerekiyor. Daha önceden kaydedilmiş ödeme yöntemini seçip, işlemi onaylamaları yeterli oluyor. FinTech Futures haberine göre servis pek çok uygulamanın yanı sıra, büyük internet tarayıcılarının mobil ve web arayüzleriyle de uyumlu çalışıyor.

Google Pay desteğiyle birlikte müşterilerin online alışverişlerinde daha kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden, daha hızlı ödeme yapabileceğine değinen Sberbank Banka Kartı Bölüm Direktörü Svetlana Kirsanova, “Modern bir dünyada alışveriş yaparken hız ve kullanım kolaylığı en önemli önceliklerdir. Sberbank olarak bu nedenle ek adımlara gerek kalmaksızın, saniyeler içinde işlemi tamamlamayı sağlayan bir teknoloji sunmaya odaklanmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Sberbank yaklaşık iki yıl önce de Sberbank Messenger adıyla kendi anlık sohbet uygulamasını çıkarmıştı. Bankanın kendi dijital ekosisteminin üzerinde çalışan bu uygulama, müşterilerin birbiriyle sohbet ederken para gönderip almalarını mümkün kılıyor. Bu servis aynı zamanda işletmeler ve tüketiciler arasında da yeni bir köprü oluşturarak, müşteri ve temsilci arasında geçen görüşmenin sohbet ekranından çıkmaksızın alışverişe dönüşmesini sağlıyor.

Rusya’da 1841 yılında kurulan Sberbank, 16 bini aşkın şubede 260 bin çalışana ve 110 milyonun üzerinde müşteriye sahip. Sberbank’ın müşteri portföyü, Rusya nüfusunun yüzde 70’ini oluşturuyor.