Büyük ABD ve Avrupalı bankalar, MiFID ve PSD2 gibi yeni düzenlemeler için yılda 20 milyar dolar harcıyor. Peki bu harcamalar ne tip çözümler için ödeniyor?

Avrupa Birliği gibi regülasyonların sıkça değiştiği ve son derece detaylı olduğu bölgelerde faaliyet gösteren bankalar, yeni koşullara uyum için deyim yerindeyse kesenin ağzını açıyor. Düzenleyici kurumların getirdiği katı kurallar için kendi içlerinde pek çok yeniliğe imza atmak durumunda olan bankaların imdadına RegTech çözümleri sunan şirketler yetişiyor. Sektörün önde gelen yayınlarından Medici’de Elena Mesropyan imzasıyla yayınlanan “How European Banks Are Using RegTech Solutions” başlıklı makaleye göre yeni regülasyonlara uyum sağlamak isteyen bankalar her yıl yaklaşık 20 milyar dolar gibi bir bütçe ayırmak durumunda. Tutarın bu kadar büyük olmasının ardında ise 2008 – 2016 yılları arasında gelişmiş piyasalardaki düzenlemelere yönelik değişikliklerin yüzde 500 gibi ciddi bir oranda artması yatıyor. Medici Research tarafından hazırlanan aşağıdaki grafik, RegTech’in neden bu denli büyük bir pazar oluşturduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Makale, yapılan harcamaları çeşitli ana başlıklar altında ele alıyor. “Raporlama çözümleri” harcamaların yoğunlaştığı başlıca konulardan biri. Bununla birlikte “Uyumluluk takibi sağlayan çözümler”, “Denetim mekanizmaları”, “Müşteri bilgilerinin kontrol ve yönetimi, “Kara para aklamayla mücadele”, “Veri yönetimi”, “Sahtecilik kontrolü”, “Dijital kimlik”, “Risk yönetimi” gibi başlıklar da bankaların bütçe ayırmak durumunda olduğu başlıklar olarak sıralanıyor.

BBVA, BNP Paribas, Sberbank, Banco Santander, Rabobank, ING gibi kurumların gerçekleştirdiği uygulamalar ve çalıştıkları RegTech geliştiricilerine dair örnekleri makalenin orijinal metninden inceleyebilirsiniz.