Dijital odaklı bankalar kimlere hitap ediyor?

10 Temmuz 2018
229 Görüntüleme

JP Morgan Chase, St. Louis pazarında dokuz ay süren testlerin ardından dijital banka Finn’in ABD genelinde iOS kullanıcılarına sunulması için ilk adımları attı.

Sadece dijital dünyada varlık gösteren yeni nesil banka Finn’in daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulması, hiç kuşkusuz FinTech dönüşümü için önemli bir adım niteliği taşıyor. Buna karşın, Cornerstone Advisors Araştırma Direktörü Ron Shevlin, “daha geniş bir kitleye açılma” kavramının yanlış yönlendirildiğini öne sürüyor.

ABD genelinde yapılan araştırmaya göre, dijital bankaların “genç, dijital doğan nesil” için ideal olduğu algısı yanlış. Zira Cornerstone araştırmasında, yeni bir hesap açacakları zaman ne tür bir finans kurumunu tercih edecekleri sorusuna milenyum neslinin sadece yüzde 7’si “dijital banka” cevabını veriyor. Öte yandan, X kuşağında bu oran yüzde 7’ye ulaşıyor.

Diğer bir deyişle, sadece dijital çalışan bankalara duyulan ilginin yaşla değil, kişinin kendi finansal yaşantısını kontrol etme konusunda duyduğu özgüvenle ilgisi var. Shevlin bu noktada, Chase tarafından yapılan “Günün 24 saati hizmet verebilen bir müşteri destek ekibi, fiziksel şubelerin sağladığı işlevlerin büyük bölümünü üstlenebilir.” görüşüne katıldığını belirtiyor.

Araştırmaya göre dijital bankayı tercih edecek olanların yarıya yakını, en iyi dijital bankacılık araçlarını kullanabilmek için bu kararı veriyor. Öte yandan, dijital bankada hesap açmayı düşünenlerin sadece üçte biri, banka lokasyonlarını önemsiyor. Diğer müşterilerde ise bu oran yüzde 41’e yükseliyor.

Cornerstone Advisors araştırmasının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.