Dijital odaklı bankalar kimlere hitap ediyor?

10 Temmuz 2018
294 Görüntüleme

JP Morgan Chase, St. Louis pazarında dokuz ay süren testlerin ardından dijital banka Finn’in ABD genelinde iOS kullanıcılarına sunulması için ilk adımları attı.

Sadece dijital dünyada varlık gösteren yeni nesil banka Finn’in daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulması, hiç kuşkusuz FinTech dönüşümü için önemli bir adım niteliği taşıyor. Buna karşın, Cornerstone Advisors Araştırma Direktörü Ron Shevlin, “daha geniş bir kitleye açılma” kavramının yanlış yönlendirildiğini öne sürüyor.

ABD genelinde yapılan araştırmaya göre, dijital bankaların “genç, dijital doğan nesil” için ideal olduğu algısı yanlış. Zira Cornerstone araştırmasında, yeni bir hesap açacakları zaman ne tür bir finans kurumunu tercih edecekleri sorusuna milenyum neslinin sadece yüzde 7’si “dijital banka” cevabını veriyor. Öte yandan, X kuşağında bu oran yüzde 7’ye ulaşıyor.

Diğer bir deyişle, sadece dijital çalışan bankalara duyulan ilginin yaşla değil, kişinin kendi finansal yaşantısını kontrol etme konusunda duyduğu özgüvenle ilgisi var. Shevlin bu noktada, Chase tarafından yapılan “Günün 24 saati hizmet verebilen bir müşteri destek ekibi, fiziksel şubelerin sağladığı işlevlerin büyük bölümünü üstlenebilir.” görüşüne katıldığını belirtiyor.

Araştırmaya göre dijital bankayı tercih edecek olanların yarıya yakını, en iyi dijital bankacılık araçlarını kullanabilmek için bu kararı veriyor. Öte yandan, dijital bankada hesap açmayı düşünenlerin sadece üçte biri, banka lokasyonlarını önemsiyor. Diğer müşterilerde ise bu oran yüzde 41’e yükseliyor.

Cornerstone Advisors araştırmasının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi
Bankacılık
36 görüntüleme
Bankacılık
36 görüntüleme

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2018

Sınır ötesi ödeme işlemlerindeki gecikmeleri Blockchain aracılığıyla önleyecek olan Bankalararası Bilgi Ağı'nın üye sayısı 75'i aştı. Mevcut finansal düzende, iki…

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor
FinTech
81 görüntüleme
FinTech
81 görüntüleme

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor

Melih Çelik - 25 Eylül 2018

FinTech’te sınır ötesi iş birlikleri artmaya devam ediyor. Bu konuda en aktif ülkelerden Singapur, Rusya ile FinTech ekosistemi için mutabakat…

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
92 görüntüleme
Bankacılık
92 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.