Dijital odaklı bankalar kimlere hitap ediyor?

10 Temmuz 2018
380 Görüntüleme

JP Morgan Chase, St. Louis pazarında dokuz ay süren testlerin ardından dijital banka Finn’in ABD genelinde iOS kullanıcılarına sunulması için ilk adımları attı.

Sadece dijital dünyada varlık gösteren yeni nesil banka Finn’in daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulması, hiç kuşkusuz FinTech dönüşümü için önemli bir adım niteliği taşıyor. Buna karşın, Cornerstone Advisors Araştırma Direktörü Ron Shevlin, “daha geniş bir kitleye açılma” kavramının yanlış yönlendirildiğini öne sürüyor.

ABD genelinde yapılan araştırmaya göre, dijital bankaların “genç, dijital doğan nesil” için ideal olduğu algısı yanlış. Zira Cornerstone araştırmasında, yeni bir hesap açacakları zaman ne tür bir finans kurumunu tercih edecekleri sorusuna milenyum neslinin sadece yüzde 7’si “dijital banka” cevabını veriyor. Öte yandan, X kuşağında bu oran yüzde 7’ye ulaşıyor.

Diğer bir deyişle, sadece dijital çalışan bankalara duyulan ilginin yaşla değil, kişinin kendi finansal yaşantısını kontrol etme konusunda duyduğu özgüvenle ilgisi var. Shevlin bu noktada, Chase tarafından yapılan “Günün 24 saati hizmet verebilen bir müşteri destek ekibi, fiziksel şubelerin sağladığı işlevlerin büyük bölümünü üstlenebilir.” görüşüne katıldığını belirtiyor.

Araştırmaya göre dijital bankayı tercih edecek olanların yarıya yakını, en iyi dijital bankacılık araçlarını kullanabilmek için bu kararı veriyor. Öte yandan, dijital bankada hesap açmayı düşünenlerin sadece üçte biri, banka lokasyonlarını önemsiyor. Diğer müşterilerde ise bu oran yüzde 41’e yükseliyor.

Cornerstone Advisors araştırmasının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
11 görüntüleme
Bitcoin
11 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.