Litvanya, diğer ülkelerin FinTech şirketlerine e-Lisans verecek

11 Temmuz 2018
612 Görüntüleme

Avrupa’nın FinTech sektöründe önde gelen ülkelerinden biri olan Litvanya, son derece dikkat çeken bir yeniliği devreye aldı.

Litvanya Merkez Bankası, hem ülkeye FinTech dünyasından yeni şirketler çekmek hem de Avrupa piyasasına açılmak isteyen dünyanın dört bir yanından kurumlara aracılık etmek için dikkat çekici bir yenilik duyurdu.

Emerging Europe’da yayınlanan habere göre ülke yönetimi, FinTech sektöründe hizmet sunmak için lisans peşinde koşan şirketlerin üzerindeki bürokratik süreçleri hafifletecek. E-para ile ödeme kurumları için 2 Temmuz’dan bu yana verilmeye başlanan e-lisanslar, bu şirketlerin Avrupa Birliği’ne girişini de kolaylaştıracak.

Habere göre Avrupa’daki lisans süreçleri standart uygulamalarla 12 ayı bulabiliyor. Litvanya, bu süreci ciddi ölçüde kısaltarak 3 aya indirebiliyor. Böylece özellikle yeni girişimlerin pazara açılma süreleri oldukça kısalmış oluyor.

Bu işlem, Litvanya’nın sektöre yönelik ilk kolaylaştırıcı desteği değil. Ülke yetkilileri, daha önce yine tüm dünyadaki şirketlere açık olan bir test platformu sunmaya başlamış. Bu sayede Baltık ülkelerinde çözüm sunmak isteyen şirketlere pazara girmeden çözümlerini test etme olanağı elde etmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi
Bankacılık
34 görüntüleme
Bankacılık
34 görüntüleme

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2018

Sınır ötesi ödeme işlemlerindeki gecikmeleri Blockchain aracılığıyla önleyecek olan Bankalararası Bilgi Ağı'nın üye sayısı 75'i aştı. Mevcut finansal düzende, iki…

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor
FinTech
81 görüntüleme
FinTech
81 görüntüleme

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor

Melih Çelik - 25 Eylül 2018

FinTech’te sınır ötesi iş birlikleri artmaya devam ediyor. Bu konuda en aktif ülkelerden Singapur, Rusya ile FinTech ekosistemi için mutabakat…

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
92 görüntüleme
Bankacılık
92 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.