Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), hazırladığı yeni bir raporla sektördeki temel riskler ve fırsatları değerlendirdi. Rapor, yeni girişimler için bir rehber olma niteliği de taşıyor.

Avrupa Birliği’nin sıkça değişen regülasyonları, özellikle FinTech sektörüne giriş yapan ya da servis çeşitliliğini artırmak isteyen işletmeler için sıkıntılar doğurabiliyor. Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, bu durumu kolaylaştırmayı amaçlarken potansiyel risklerin ve fırsatların da dengeli bir analizine olanak tanıyan bilgiler içeriyor.

Tam ismi “EBA Report on The Prudential Risks and Opportunities Arising for Institutions from Fintech” olan 56 sayfalık rapor hem güncel hem de yakın geleceğin trendlerine sektör içinden bir bakış sağlıyor. Parmak izi tanımayla biyometrik doğrulama, yatırım danışmanlığında robo-danışmanlardan faydalanma, kredi puanlamasında yapay zeka yoluyla büyük veri analizi, ticari finansman işlemlerinde akıllı sözleşmeler, çekirdek bankacılık sistemlerinde dış kaynak kullanımı gibi ara başlıkları içeren rapor, çeşitli örneklerle sektördeki yeni firmalara rehberlik ediyor.

Raporda yer alan örneklerin yalnızca mevcut durumu özetlememesi, ileride karşılaşılabilecek riskleri de göstermesi EBA’nın bu çalışmasını daha da değerli hale getiriyor. MIFID ve MIFID II gibi kriterlere uyumluluk, yeni GDPR tüzüğü ile uygulamaların kişisel veriler üzerindeki etkileri gibi konular dahil olmak üzere çok sayıda detaya sahip olan raporun tamamını bu linkten indirebilirsiniz.